Jakie elementy decydują o wysokiej wydajności siewnika Poznaniak?

siewnik

W różnych branżach istnieją marki, które z racji wysokiej jakości i rozpoznawalności wśród konsumentów stają się synonimem dla wszystkich podobnych produktów na rynku. Tak samo jest również w branży rolniczej, w której siewnik Poznaniak od dawna jest kojarzony z nowoczesną konstrukcją. Maszyna zjechała z taśmy produkcyjnej po raz pierwszy w latach 60. XX wieku i była eksportowana do wszystkich krajów tzw. demokracji ludowej. Obecnie, po długiej przerwie i wprowadzonym modyfikacjom siewnik przeżywa swoją drugą młodość i pozwala na znaczne podniesienie wydajności podczas siewu zbóż.

Jaka jest budowa siewnika Poznaniak? 

Podstawowym elementem konstrukcyjnym siewnika Poznaniak jest skrzynia przekładniowa, która została pozbawiona stopni. Charakteryzuje się solidną, żeliwną obudową oraz dobrym umocowaniem elementów przekładni. Poza tym warto zwrócić uwagę na inne części rolnicze, które stanowią podstawę konstrukcji siewnika: 

  • lekka i niezwykle stabilna rama nośna z kołami jezdnymi 165/70 R14 — dzięki ruchomej belce zaczepowej ułatwia agregowanie pojazdu, 
  • do ramy przytwierdzona jest skrzynia ładunkowa, która utrzymuje aparat wysiewu oraz redlice, które można dobierać według potrzeb użytkownika. Skrzynia składa się z kilku elementów: wieka, ścian bocznych oraz aparatów, 
  • wieko jest zabezpieczone za pomocą sprężyn gazowych, dzięki czemu materiał siewny jest lepiej zabezpieczony. 

Usytuowanie elementów siewnika sprawia, że maszyna działa dokładnie, a także może dłużej funkcjonować w trudnych warunkach.  

Dlaczego warto korzystać z siewnika Poznaniak? 

Najważniejszą cechą, która wyróżnia siewnik Poznaniak, jest mała masa własna, dzięki czemu można go podłączać do traktorów o mniejszej mocy. Ma to szczególne znaczenie, gdy następuje agregacja siewnika z maszynami zawieszanymi. Poza tym możliwe jest zastosowanie następujących rozwiązań: 

  • dwurzędowy rozstaw redlic jest bardzo przydatny, gdy siewnik może napotkać resztki pożniwne, które mogłyby zmniejszyć skuteczność pracy maszyny. Jest to możliwe dzięki dużej regulacji rozstawu pomiędzy pierwszym a drugim rzędem.
  • możliwość wyboru różnych typów redlic do maszyny — najczęściej spotykane są modele dwutalerzowe typu “V”, stopkowe bądź typu “V-tech”.
  • do siewnika można dołożyć dodatkowe rozwiązanie w postaci kółka kopiująco-dogniatającego. Umożliwia ono wyrównanie wysiewanego materiału na mniej więcej tej samej powierzchni. 

Wiele podzespołów siewnika może być regulowane indywidualnie w celu dostosowania do konkretnych potrzeb.

Dodatkowe elementy do siewnika 

Jedną z niewątpliwych zalet, jakie posiada siewnik Poznaniak, jest możliwość instalacji dodatkowego wyposażenia. Przy automatyzacji pracy siewnika zastosowanie znajdują takie elementy wyposażenia jak:

  • sterownik Starter Reed – potrafi liczyć przejazdy oraz ilość momentów otwierania i zamykania parametrów technologicznych, dzięki którym można lepiej dostosować siewnik do pracy, 
  • komputer Pilot Seed – zawiaduje czasem i sygnalizacją okresu pracy. Liczy powierzchnię potrzebną do rozsiania materiału siewnego oraz pokazuje wydajność pracy.