Jak wybrać dobrą pościel na okres zimowy?

pościel

Wraz z nastaniem zimy zmieniają się nasze preferencje co do pościeli. O ile latem najważniejsze jest, by była ona lekka i przewiewna, o tyle zimą oczekujemy, by przyjemnie ogrzewała i otulała ciało. Ważne są też odczucia estetyczne, dlatego decydując się na daną pościel, nie możemy zapomnieć o jakości wykonania i dopasowania pod kątem estetycznym do panującego w sypialni klimatu. Przede wszystkim jednak to dobór materiału odgrywa kluczową rolę. Jaka pościel najlepiej sprawdzi się w okresie zimowym i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jakie cechy powinna mieć pościel idealna na zimę?

Musimy być świadomi tego, że nadmierne ogrzewanie sypialni wpływa niekorzystnie na komfort spania. Pomieszczenia, w których śpimy, powinny więc być regularnie wietrzone. Co za tym idzie, temperatura w sypialni obniża się i tutaj z pomocą przychodzi nam odpowiednio dobrana na tę porę roku pościel. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiego jest wykonana. Najlepiej jest wybierać naturalne tkaniny, które będą dawać maksymalny komfort i zachowywać odpowiednie właściwości termoregulacyjne. Pomimo że wielu z nas spędzanie czasu zimą w łóżku kojarzyć się ze szczelnym owinięciem w pościel, nie możemy zapominać o tym, że powinna ona dawać skórze możliwość oddychania. W związku z tym oprócz ciepła musi być przewiewna. Co więcej, dobierając pościel do naszych potrzeb, nie możemy zapomnieć również o tym, by była ona w odpowiednim rozmiarze, tak byśmy mogli dokładnie się nią okryć. Do najpopularniejszych rozmiarów zaliczyć możemy pościel 160×200 i pościel 200×220. Pierwsza sprawdzi się świetnie, jeżeli korzystamy z niej sami i nie musimy się nią z nikim dzielić. Jeżeli jednak dzielimy pościel np. z partnerem, warto postawić na większy rozmiar.

Ciepła pościel na zimę – wybór materiału

Wiadome jest, że pościel powinna spełniać nasze oczekiwania pod względem estetycznym. Jednak kluczową rolę, mającą wpływ na komfort użytkowania, odgrywa sam materiał, z jakiego jest wykonana. W pierwszej kolejności powinniśmy więc zdecydować się na konkretną tkaninę, która zapewni nam ciepło i odpowiednią wentylację. Do tkanin, które idealnie nadają się na zimową aurę, gwarantując przyjemne odczucia i maksimum komfortu należą przede wszystkim satyna bawełniana, flanela bawełniana i wełna. Pierwsza z nich, czyli satyna bawełniana dzięki zastosowaniu swoistego splotu charakteryzuje się niezwykle przyjemną w dotyku fakturą oraz lekkością i wytrzymałością. Dodatkowo splot ten nadaje jej miłego dla oka połysku, co sprawia, że jest bardzo estetyczna i pełni funkcję ozdobną. Kolejny z materiałów, czyli flanela, to propozycja idealna dla prawdziwych zmarzluchów. Dzięki specyficznej fakturze pościel Decority flanelowa jest mięciutka, miła w dotyku i idealnie ogrzewa. Dzięki temu, że wykonana jest z naturalnej tkaniny z wykorzystaniem grubego splotu, flanela świetnie izoluje, a także, co ważne, cechuje się wysokim poziomem chłonności. Ostatnia z pościeli, czyli pościel wełniana, to propozycja dla osób, które chcą zapewnić sobie odrobinę luksusu połączonego z prozdrowotnymi właściwościami. Ze względu na swoje cechy, wełna polecana jest przez dermatologów i fizjoterapeutów. Korzystanie z pościeli wełnianej wpływa na rozluźnienie mięśni i ma kojący wpływ na organizm przez wzgląd na właściwości antyreumatyczne. Co więcej, tkanina ta jest higroskopijna, idealnie pochłania więc wilgoć. Warto nadmienić też, że pokryte lanoliną włókna wełny, hamują rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Jest to więc dobra opcja dla alergików.