Na czym polega ozonowanie wody?

ozonowanie wody

W stanie „surowym”, czyli pochodząca bezpośrednio ze swoich źródeł woda, rzadko kiedy nadaje się bezpośrednio do spożycia. Dlatego konieczne jest jej uzdatnienie. Warto wiedzieć, że proces ten często okazuje się konieczny nie tylko w przypadku cieczy trafiającej do domów, ale i tej wykorzystywanej w przemyśle. Do niedawna jeszcze używano do tego chloru. Obecnie coraz częściej stawia się na ozonowanie wody. Na czym ono polega? Sprawdź poniżej!

Czym jest i jak wygląda ozonowanie wody?

Najpierw należy wyjaśnić ten termin. Ozonowaniem wody nazywa się sposób usunięcia z niej drobnoustrojów. W porównaniu z innymi metodami szybko i skutecznie pozbywa się z niej zarówno bakterii, wirusów, pierwotniaków, jak i innych drobnoustrojów, które mogłyby być potencjalnie szkodliwe. Ważną zaletą tego procesu jest fakt, że po zastosowaniu ozonu, woda pozostaje wolna od obcych smaków, woni i przebarwień. Co więcej – ze względu na krótki okres półtrwania, gaz ten nie pozostawia szkodliwych produktów ubocznych. Stąd też ozonowanie wody znajduje zastosowanie zarówno w domu, jak i w obiektach przemysłowych. Warto wiedzieć, że oprócz właściwości biobójczych, ozon działa również na inne związki zawarte w wodzie, utleniając m.in. żelazo i mangan, a także cyjanki, siarczki i azotany.

Proces ten polega na rozpuszczaniu gazu w samej cieczy. Najlepszym nośnikiem dla niego jest zimny płyn o obojętnym pH. Najczęściej stosuje się tzw. barbotaż, czyli przepuszczenie bąbelków gazu przez ciecz. W efekcie tego procesu na krótki czas staje się ona dobrym środkiem dezynfekującym, skutecznie oczyszczającym rany, jak i powierzchnie w zakładach przemysłowych… lub w domu.

Zastosowanie ozonowania wody

Istnieje szereg zastosowań dla ozonowania wody. Dzięki niemu uzyska się ciecz idealną np. do płukania żywności, usuwającą z niej pestycydy i inne chemikalia oraz potencjalnie niebezpieczne drobnoustroje. W ten sposób można przygotować również płyn do spożycia (po rozpadzie ozonu – czyli po około godzinie lub po przegotowaniu). Z drugiej strony proces ten wykorzystuje się m.in. do oczyszczania basenów, co pozwala ograniczyć ilość stosowanego chloru nawet do zera. W końcu też szeroko stosuje się go w przemyśle, również spożywczym.

Czego trzeba do ozonowania wody?

Aby przeprowadzić ozonowanie wody, potrzeba specjalnego urządzenia. Nowoczesny generator ozonu przepuszcza bąbelki gazu przez ciecz, oczyszczając ją i czyniąc z niej dezynfektant. Warto wiedzieć, że wśród tych maszyn są nie tylko produkty przeznaczone do użytku przemysłowego, ale i domowego. Można je znaleźć np. w ofercie firmy Blue Planet. Jeśli chcesz mieć w domu lub firmie źródło cieczy ozonowej – spraw sobie wysokiej klasy generator ozonu!