Jak radzić sobie z puchnącymi nogami?

puchnięcie nóg

Częste problemy z opuchlizną nóg, palców czy twarzy bywa uciążliwe. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn opuchlizny może być wiele. Do najczęstszych należą niedostateczna ilość snu, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, siedzący tryb życia czy picie małej ilości wody. Czy są skuteczne sposoby na poprawę krążenia w nogach i redukcję opuchlizny?

Puchnięcie nóg – przyczyny

Ponad 70% kobiet w wieku 25-55 zmaga się z dyskomfortem spowodowanym dolegliwościami kończyn dolnych takimi jak: obrzęki, uczucie ciężkości, ból i zmęczenie. Problemy te nasilają się w wyniku długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej. Jest to spowodowane zmniejszoną pracą mięśni, a co za tym idzie nieprawidłowym przepływem krwi. Do innych przyczyn należą: wysoka temperatura powietrza, niedobór snu, mała ilość aktywności fizycznej czy nałogi. Jak złagodzić puchnięcie nóg? Warto sprawdzić kilka podstawowych sposobów.

Jak poprawić krążenie w nogach i zredukować obrzęki?

  • Pij dużą ilość wody. Prawidłowe nawadnianie organizmu prowadzi do nawilżenia organizmu oraz wspomaga usuwanie toksyn.
  • Ogranicz spożywanie produktów z dużą zawartością soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i przyczynia się do powstania opuchnięć.
  • Regularnie ćwicz. Wystarczy kilkunastominutowa dawka ruchu dziennie usprawnia przepływ krwi i limfy.
  • Trzymaj nogi uniesione do góry. To usprawnia przepływ limfy nagromadzonej w tkankach.
  • Używaj skarpet i rajstop uciskowych, które działają antyobrzękowo i działają relaksująco dla mięśni.
  • Unikaj sauny. W wyniku wysokiej temperatury żyły rozszerzają się oddając w ten sposób nadmiar ciepła, a to prowadzi do powstania opuchlizny.
  • Stosuj drenaż limfatyczny. To masaż, który ma za zadanie usprawnić krążenie limfy poprzez zastosowanie ruchów przesuwnych usprawniających jej przepływ w kierunku węzłów chłonnych.
  • Stosuj masaże stóp. To doskonały sposób na zmniejszenie dolegliwości bólowych i rozluźnienie. Doskonale sprawdza się refleksologia stóp. Uciskanie odpowiednich punktów na stopach pobudza do oczyszczania z toksyn i zapobiega obrzękom.