Czym różni się woda perfumowana od toaletowej?
Perfumy dla wielu osób stanowią nieodłączny element oryginalnego stylu i wizerunku. Dodają pewności siebie, odświeżają i napełniają świetnym nastrojem. Półki sklepowe uginają się od ilości rozmaitych zapachów i kompozycji, wśród których każdy z łatwością znajdzie swoje ulubione. Różnią się one między sobą jednak nie tylko zapachem, ale też rodzajem. Jaka jest więc różnica pomiędzy wodą perfumowaną a toaletową? Sprawdźmy.
Rodzaje perfum
Wiemy, że wybierając perfumy, przede wszystkim kierujesz się ich zapachem – mieszanką pięknych nut zapachowych głowy, serca oraz bazy, które tworzą razem niepowtarzalną kompozycję. Istnieje jednak również podział perfum ze względu na procentową ilość użytych w nich olejków. W związku z tym na buteleczkach możesz znaleźć takie oznaczenia, jak:
- Parfum – ekstrakt, a więc perfumy o najwyższym stężeniu olejków,
- EDP – Eau de Parfum – woda perfumowana,
- EDT – Eau de Toilette – woda toaletowa,
- EDC – Eau de Cologne – woda kolońska,
- After shave – woda po goleniu.
Ponadto w ofercie niektórych producentów francuskich perfum znajdziesz czasem także zapachowe mgiełki do ciała opisywane jako Eau de Fraiche – woda odświeżająca. Choć mają one najsłabszą trwałość, często wybierane są przez osoby aktywne. Zgodnie z nazwą rewelacyjnie sprawdzają się również w celu przyjemnego schłodzenia i odświeżenia się podczas upalnej pogody.
Różnice pomiędzy wodą perfumowaną a toaletową
Główną różnicą pomiędzy wodą perfumowaną a toaletową jest stężenie olejków zapachowych. W wodach perfumowanych produkowanych przez takie firmy, jak Mandoco, może dochodzić ono aż do 19%. Ten rodzaj perfum jest też najczęściej wybierany przez konsumentów ze względu na doskonały stosunek ceny do jakości. Stężenie ekstraktu w wodach toaletowych natomiast mieści się w granicy zaledwie 5-10%. Ilość użytych olejków wpływa na czas, przez który kompozycja utrzymuje się na skórze, a także na intensywność zapachu.
Od czego zależy trwałość zapachów?
Trwałość zapachu zależy przede wszystkim od procentowego stężenia olejków w perfumach, jednak nie jest to jedyny czynnik. Wpływ na to, jak długo zapach utrzymuje się na skórze czy ubraniu, ma również jakość użytych do jego produkcji ekstraktów, a także ilość wykorzystanego utrwalacza. Odpowiednie proporcje sprawiają, że perfumy mogą być subtelnie wyczuwalne nawet przez wiele długich godzin. Ponadto warto pamiętać, że sposób i miejsce aplikacji, a także stan skóry mogą wpływać na to, jak długo będziesz cieszyć się na niej zapachem swoich ulubionych kompozycji.