Zasady doboru soczewek kontaktowych

Zasady doboru soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe z powodzeniem zastępują okulary w codziennym użytkowaniu. Wiele osób decyduje się na ich używanie ze względu na komfort oraz wygodę. Warto jednak pamiętać, żeby udać się do specjalisty w celu doboru odpowiednich szkieł. Różnią się one między sobą między innymi średnicą oraz krzywizną. Dlatego też nieumiejętne dopasowanie soczewek do oka użytkownika może skutkować dużym dyskomfortem.

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to specjalnie zaprojektowany kawałek materiału, który redukuje wadę wzroku u ich użytkownika. Działają one na podobnej zasadzie co okulary, czyli podczas ich noszenia poprawiają ostrość widzenia. Przeznaczone są dla osób z krótkowzrocznością oraz dalekowzrocznością, a także dla astygmatyków oraz osób zmagających się z prezbiopią.

Zakres moc soczewek jest praktycznie nieograniczony, więc mogą z nich korzystać osoby nawet z bardzo dużą wadą wzroku, sięgającą nawet 20 dioptrii. Szkła kontaktowe różnią się między sobą między innymi swoją krzywizną oraz średnicą. Dodatkowo wyróżnia się modele w zależności od ich użytkowania. Popularne typy soczewek przeznaczone są do noszenia jednodniowego, dwutygodniowego, a nawet miesięcznego.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

W celu dobrania soczewek kontaktowych najlepiej udać się do okulisty lub optometrysty. Stwierdzi on wielkość wady wzroku oraz inne schorzenia, które wykluczą kogoś z możliwości użytkowania szkieł. Zdarza się, że specjaliści mogą zaproponować opakowanie testowe, pozwalające zaznajomić się z techniką zakładania oraz zdejmowania soczewek.

W następnych miesiącach użytkownik soczewek kontaktowych może sam próbować różnych modeli i stwierdzić, które odpowiadają mu najlepiej. Ważne, aby po poczuciu dyskomfortu jak najszybciej wyjąć materiał z oka. Zaleca się, aby nie powiększać sobie samodzielnie mocy soczewek, a jedynie ich krzywiznę oraz średnicę, a także nawodnienie samego szkła.

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Dobierając szkła kontaktowe dla siebie, warto wybrać się do okulisty. Jego specjalistyczna wiedza spowoduje, że dobrane szkła będą jak najbardziej komfortowe dla oka. Dobrana zostanie odpowiednia moc, która warto zaznaczyć, różni się od szkieł w okularach. Lekarz stwierdzi także najlepszą dla oka krzywiznę oraz średnicę.

Same soczewki świetnie sprawdzą się dla osób aktywnych fizycznie. Dlatego też, w salonie LUXOPTICA lekarz będzie w stanie podpowiedzieć jakie szkła dobrać do aktywności fizycznej. Na przykład pływakom zaleca się korzystanie z soczewek jednodniowych.