Czym jest i co robić przy niewydolności krążenia?
Niewydolność krążenia to zaburzenia w przepływie krwi przez tkanki i narządy. Najczęściej jest ona rezultatem nieprawidłowej pracy serca. Sprawdź, jakie mogą być jej objawy oraz w jaki sposób można się zabezpieczać.
Co to jest niewydolność krążenia?
Niewydolność krążenia to zaburzenia w przepływie krwi przez tkanki i narządy. Najczęściej jest rezultatem nieprawidłowej pracy serca. Do najczęstszych objawów niewydolności należą: duszność spoczynkowa, kaszel, obrzęki wokół kostek a również męczliwość i zmniejszona tolerancja wysiłku.
Niewydolność krążenia to stan, w którym do tkanek i organów dopływa zbyt mało tlenu w stosunku do zapotrzebowania organizm. Nieleczona przewlekła niewydolność krążenia może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, szczególnie wtedy, kiedy nie podejmie się zdecydowanych i szybkich działań. Może wtedy dojść do niedokrwienia wielu narządów, jak i ich niewydolności. Przy ostrej niewydolności serca może dojść do nagłego niedokrwienia serca, nerek, mózgu, a to z kolei wiąże się z ryzykiem śmierci.
Kiedy najczęściej występuje niewydolność krążenia?
Niewydolność krążenia najczęściej występuje po ukończeniu 60. roku życia, a przyczyny jej powstania są bardzo zróżnicowane. Na przykład może powstać niewydolność krążenia pochodzenia obwodowego spowodowana między innymi odwodnieniem organizmu, marskością wątroby, wstrząsem septycznym czy krwotokiem. W każdym z przypadków istnieje ryzyko niebezpieczeństwa dla zdrowia i nawet życia. Ryzyko to wynika z niedokrwienia narządów i zalegania krwi w łożysku naczyniowym, co powoduje wzrost ciśnienia w krążeniu płucnym.
Główne przyczyny występowania niewydolności krążenia
Wśród głównych przyczyn powstawania niewydolności krążenia powinno się wymienić:
- kardiomiopatię;
- chorobę wieńcową;
- wady zastawek serca;
- nadczynność lub niedoczynność tarczycy;
- nowotwory serca;
- cukrzycę;
- zapalenie oskrzeli i przewlekłe choroby płuc;
- anemię;
- astmę;
- ale także poprzez stosowanie nieodpowiedniej diety.
Leczenie niewydolności krążenia
Kiedy u pacjenta pojawią się objawy, powinien najszybciej udać się lekarza. Szybkie postawienie diagnozy jest w tym przypadku bardzo ważne. Lekarz zleca szereg badań podstawowych: morfologia krwi, RTG klatki piersiowej, EKG, echo serca. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania angiograficznego naczyń wieńcowych, czyli koronarografii lub cewnikowania serca. Bywa, że potrzebne są też zabiegi z zakresu kardiologii interwencyjnej.
W leczeniu wykorzystuje się środki farmakologiczne przepisane przez lekarza, można się także wspomóc lekiem OTC – Padma 28 Formuła, wydawanym w aptece bez recepty. Padma 28 Formuła to lek oparty na recepturze tybetańskiej sprzedawany w Europie już od 30 lat, zalecany w objawach niewydolności krążenia. Jego skład to mieszanina surowców roślinnych działająca na zasadzie łączenia wielu składników naturalnych pochodzenia roślinnego.
Ważne jest także profilaktyka i leczenie niefarmakologiczne – umiarkowana aktywność fizyczna, zdrowa dieta, picie przynajmniej 2 litry wody dziennie, niedopuszczanie do nadwagi i regularne kontrolowanie stanu zdrowia u kardiologa.