Błędy, których nie można popełnić przy spawaniu

Błędy, których nie można popełnić przy spawaniu

Nadmierna rutyna, pośpiech, ale też po prostu prozaiczne błędy techniczne – oto najczęściej popełniane błędy spawalnicze. Jak można ich uniknąć? Warto zwrócić uwagę m.in. na dobre dobranie materiału, lecz to nie wszystko.

Spawanie to skomplikowany proces, który wymaga doświadczenia, jak i precyzji. Skąd w takim razie biorą się częste błędy? Regularnym powodem bywa niewłaściwe przygotowanie obrabianego materiału. Należy przez to rozumieć nieprawidłowe przygotowanie powierzchni do spawania. Zanieczyszczenia takie jak rdza, farba czy olej mogą znacznie obniżyć ostateczną jakość misternie tworzonej spoiny. Rozwiązanie? Wystarczy zadbać o dokładność i nie spieszyć się z realizacją – np. dokładnie oczyścić materiał przed rozpoczęciem spawania. Na co jeszcze zwrócić uwagę w kontekście spawania, by wyeliminować błędy?

Właściwy sprzęt do spawania

Wybór urządzenia do spawania – ale też elektrod – może prowadzić do słabej jakości spoin. Ważne jest, aby dopasować sprzęt do rodzaju materiału i rodzaju spawania. Podstawą powinno być więc przeanalizowanie tego, co poddawane będzie obróbce – na tej podstawie trzeba dobrać szczegółowe produkty wspomagające cały proces.

Przykładem błędów może być zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura spawania. Częstym błędem bywa również nieprawidłowe ustawienie prędkości podawania drutu. Wszystko to w dalszej fazie może doprowadzić do wadliwych spoin. Dlatego istotne jest, by bardzo dokładnie dostosować parametry do konkretnej pracy.

Doświadczenie i umiejętności

Niestety, ale błędy bywają też efektem niewystarczających umiejętności osoby odpowiedzialnej za zespawanie elementów. To  może skutkować niepoprawnie wykonanymi spoinami. Ważne są w tym kontekście regularne szkolenia i praktyka – szczególnie, że zmieniają się zarówno urządzenia spawalnicze, jak i np. specyfika materiałowa obrabianych produktów.

Niewłaściwa technika – należy przez to rozumieć np. złe ułożenie elektrody czy niewłaściwa prędkość spawania – to poważny błąd, który bezpośrednio skutkuje powstawaniem nierówności czy pęknięć osłabiających strukturę. Niewątpliwie, usługi spawalnicze muszą być realizowane przez profesjonalistów dbających o tego typu detale.

Bezpieczeństwo w czasie spawania

Brak odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak maski spawalnicze, rękawice czy odzież ochronna, zawsze wpływa na zdecydowanie większe ryzyko wypadków i urazów. Trzeba też zwrócić uwagę na zabezpieczenie miejsca pracy przed iskrami i promieniowaniem UV. Błędy w tym zakresie mogą doprowadzić do pożarów lub uszkodzenia wzroku.

Dotyczy to także właściwego chłodzenia. Spawanie generuje wysokie temperatury, która w połączeniu z pośpiechem – powoduje, że pozostaje niewiele czasu na schłodzenie spoiny, co może skończyć się wadą konstrukcyjną.

Wpływ na jakość poszczególnych elementów – np. elektrod, drutów spawalniczych czy gazów ochronnych – ma też to, jak są one chronione czy magazynowane. Ważne jest, by znalazły się one w suchym, bezpiecznym miejscu.

Testy spoiwa

Chcesz mieć pewność dobrego spawania? Sprawdź efekty – np. po zakończeniu spawania, ważne jest przeprowadzenie testów jakościowych. Może być to wizualna ocena spoiny, próby nieniszczące czy testy ciśnieniowe. Pominięcie testów może prowadzić do niewykrycia wad