Broń czarnoprochowa – jak o nią właściwie dbać?

rewolwer

Broń czarnoprochowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To wyjątkowa broń, o którą należy szczególnie dbać. Wie o tym doskonale każdy jej posiadać. Jeśli nie będzie się o nią właściwie i systematycznie dbać, to niestety, ale nie będzie ona działać w sposób prawidłowy. Jeśli natomiast zadba się o nią właściwie, to można być pewnym, że posłuży przez wiele, wiele lat. Jak zatem dbać o “czarnoprochowce” i jakich akcesoriów do tego używać?

Co stosować do czyszczenia broni czarnoprochowej?

Aby móc właściwie czyścić broń czarnoprochową konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne preparaty i środki czyszczące. Poza odpowiednimi preparatami do czyszczenia broni czarnoprochowej wykorzystać trzeba jeszcze kilka akcesoriów. Mowa tu przede wszystkim o wyciorze, szczotkach, smarze do broni i kluczu do kominków. Przyda się również mydło, śrubokręt oraz szmatka. Warto tu podkreślić, że broń czarnoprochowa zawsze czyszczona powinna być zaraz po jej użytkowaniu. Dlatego po powrocie ze strzelnicy najlepiej jest od razu zająć się jej konserwacją. Dzięki temu usunie się z niej wszelki osad.

Jak czyścić broń czarnoprochową?

Czyszczenie broni czarnoprochowej rozpocząć należy od jej rozłożenia. Ważne jest, aby zawsze robić to bardzo ostrożnie. Innym przypadku ryzykuje się uszkodzenie któregoś z elementów. Następny krok to ułożenie wszystkich elementów w pojemniku. Do pojemnika dodać należy mydło i zalać gorącą wodą. Części “czarnoprochowca” powinny znajdować się w pojemniku z mydłem i wodą przez ok. 20 minut. Pamiętać jednak trzeba, aby do pojemnika nie wkładać elementów drewnianych. Wszystkie części wykonane z drewna czyścić należy bawełnianą szmatką, wcześniej nasączoną w oleju lnianym. Po upływie 20 minut wszystkie części należy wyjąć i osuszyć każdą z osobna. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie do tego szczotki nawiniętej na wycior. Ostatnim etapem jest wytarcie każdego elementu bawełnianą szmatką.

Jak konserwować broń czarnoprochową?

Broń czarnoprochowa musi być nie tylko systematycznie czyszczona, ale i właściwie konserwowana. Ta polega przede wszystkim na nasmarowaniu wszystkich jej elementów specjalnym smarem. Regularna konserwacja sprawia, że broń nie ulegnie zapieczeniu. Ryzyko zapieczenia broni czarnoprochowej występuje choćby wtedy, kiedy jest ona przechowywana w wysokich temperaturach. Może się tak również zdarzyć, jeśli korzysta się z niej dość rzadko. Dlatego konserwacja wszystkich jej części jest tak ważna. Poza tym, jeśli “czarnoprochowiec” nie będzie właściwie konserwowany, może zacząć ulegać usterkom.