Co warto wiedzieć o cyrkulacji ciepłej wody użytkowej?

hydraulik

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wieloma różnymi systemami i rozwiązaniami hydraulicznymi, które w znaczącym stopniu ułatwiają życie oraz wpływają korzystnie na jego komfort. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest cyrkulacja ciepłej wody użytkowej, która zapewnia dostęp do ciepłej wody z kranu bez konieczności czekania. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

W przypadku starszego budownictwa mamy do czynienia z domami, które są pozbawione instalacji cyrkulacyjnych. Ich brak jest dość mocno uciążliwy dla mieszkańców. Istnieje możliwość dobudowania takiej instalacji, ale wymaga to przeprowadzenia generalnego remontu. W związku z tym warto pomyśleć o takich rozwiązaniach jeszcze na etapie budowy domu.

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej – co to?

Najprostszym wytłumaczeniem instalacji cyrkulacyjnej ciepłej wody użytkowej (CWU) jest jej określenie jako dodatkowego obiegu w wodnej instalacji budynku. Taki obieg jest odpowiedzialny za zapewnienie przyspieszonego dostępu do ciepłej wody użytkowej wykorzystywanej do mycia, zmywania naczyń i innych czynności. Instalacja tego rodzaju jest prowadzona od zbiornika ciepłej wody do punktów jej odbioru, takich jak umywalki, zlewozmywaki, prysznice czy też wanny. Wielu ludzi ceni sobie takie rozwiązanie, ponieważ nie wymaga ono długiego oczekiwania na ciepłą wodę i spuszczania zimnej, zanim zostanie ona ogrzana. W ciągu doby ilość spuszczanej wody zimnej, w związku z oczekiwaniem na ciepłą, może być bardzo pokaźna. Można więc zauważyć, że rozwiązanie to przyczynia się do wypracowywania istotnych oszczędności.

Sama budowa takiej instalacji nie jest zbyt skomplikowana. Wzdłuż odbiorników prowadzona jest dodatkowa rura, przez którą woda płynie pod ciśnieniem i jest doprowadzana równocześnie do wielu odbiorników. Układ cyrkulacyjny opiera się na stałym krążeniu ciepłej wody w rurach znajdujących się blisko wanien, pryszniców, umywalek czy też zlewozmywaków. Dzięki temu nie trzeba długo czekać na wypłynięcie zimnej wody, ponieważ ciepła jest dostępna praktycznie od razu.

Kiedy należy zamontować instalację cyrkulacyjną CWU?

Rozważając montaż instalacji cyrkulacyjnej ciepłej wody użytkowej, należy przede wszystkim brać pod uwagę wielkość domu. W dużych budynkach odległości między zasobnikiem, a odbiornikami potrafią być spore (od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu metrów). Woda, która w takiej instalacji nie jest używana, ochładza się i trzeba długo czekać na to aż z kranu zacznie wypływać ciepła woda. Warto więc pomyśleć o takiej instalacji w czasie budowy domu lub przy okazji generalnego remontu. Dobrym pomysłem jest kupowanie projektów domów, które już uwzględniają takie rozwiązania.

Jeśli chodzi o zalety instalacji cyrkulacyjnych CWU to oczywiście podstawą jest duża oszczędność, ponieważ nie trzeba spuszczać sporej ilości zimnej wody w oczekiwaniu na ciepłą. W perspektywie miesiąca pozwoli to na znaczne zmniejszenie rachunków za wodę. Warto dodać, że brak konieczności długiego czekania na ciepłą wodę wiąże się ze sporą wygodą dla mieszkańców, więc jest to kolejna istotna zaleta takich systemów.

Artykuł napisany przy współpracy z: https://www.hydraulik.poznan.pl/