Czy leki na uspokojenie są naprawdę bezpieczne?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób musi się na co dzień borykać z wieloma sytuacjami stresowymi i w związku z tym, żeby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, przynajmniej raz na jakiś czas sięga po dostępne w aptekach bez recepty leki uspokajające. Czy jednak ich stosowanie jest na pewno w pełni bezpieczne? W artykule opisujemy, jakie są dostępne w aptekach rodzaje uspokajających leków OTC oraz jakie są największe zalety ich stosowania.
Dlaczego sięgamy po leki uspokajające?
Coraz częstsze sięganie przez pacjentów po dostępne w aptekach leki uspokajające jest oczywiście związane z obecnym w ich życiu dużym stresem. Takie problemy mogą być związane zarówno z bieżącymi problemami osobistymi, jak i z wykonywaną pracą czy z jakimiś niezwykłymi zadaniami, z którymi trzeba się zmierzyć. Wzmożony stres nie zawsze jest sytuacją negatywną. Często bowiem ma na nas działanie mobilizujące i sprawia, że jesteśmy w stanie skuteczniej poradzić sobie z jakimiś zadaniami. Bywa jednak i tak, że powstałe sytuacje stresowe są zbyt dużym obciążeniem dla organizmu, który zamiast wspinać się na wyżyny swoich możliwości, nie jest w stanie sprostać stawianym przed nim wymaganiom. Negatywny wpływ na nasze zdrowie może mieć też długotrwały stres, który nie znika z czasem, tylko cały czas się nasila. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi w wyniku wykonywanej pracy zawodowej. W takich przypadkach nie tylko warto jest popracować nad zmianą trybu życia i zmniejszeniu ilości stresu, ale także warto jest sięgnąć po dostępne w aptekach leki uspokajające.
A jakie są skutki nadmiernego stresu na organizm człowieka? Takie pytanie zadaliśmy naszemu rozmówcy, farmaceucie z apteki internetowej Aptekawsieci.pl:
Przebywanie przez dłuższy czas w sytuacjach stresowych powoduje zwiększone wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Ma on bardzo duży wpływ na działanie prawie wszystkich układów w organizmie. Przede wszystkim zmniejsza poziom neuroprzekaźników w mózgu, czyli m.in. dopaminy i serotoniny, czyli hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności. Z czasem długie działanie kortyzolu i obniżenie ilości wydzielanej serotoniny może mieć poważne skutki dla organizmu. Zbyt mała ilość serotoniny bywa nawet wskazywana jako główna przyczyna depresji.
Rodzaje leków uspokajających bez recepty
Jeżeli częsty stres ma duży wpływ na nasze zdrowie i jakość życia, warto jest się zastanowić nad tym, w jaki sposób możemy poprawić swoją sytuację. Najlepiej będzie oczywiście zminimalizować ilość stresu w swoim życiu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli nie możemy sami znaleźć żadnych sposobów na obniżenie stresu, wtedy warto jest sięgnąć po dostępne bez recepty leki uspokajające. Ich skład zazwyczaj opiera się o naturalne składniki ziołowe. Najczęściej znajdują się w nich: chmiel zwyczajny, melisa lekarska, kozłek lekarski, ziele serdecznika oraz męczennica cielista. Tego typu preparaty są dostępne w różnych formach. Najczęściej jako tabletki, syropy, krople oraz herbatki do sporządzania wywarów. Ich stosowanie pozwala się wyciszyć i przywrócić równowagę organizmu.
Jakie są zalety leków uspokajających bez recepty?
Największą zaletą leków uspokajających OTC, czyli dostępnych bez recepty jest to, że mają one całkowicie naturalny skład, w związku z czym są bezpieczne do stosowania. Dużym ich atutem jest też cena. Tego typu preparaty są zazwyczaj tanie i dzięki temu bez problemu można je stosować nawet przez dłuższy czas.