Jakie doniczki wybrać do uprawy ziół?

doniczki do uprawy ziół

Świeże zioła stanowią doskonały dodatek do wielu potraw. Ryby, mięsa, surówki z dodatkiem ziół zerwanych prosto z doniczki smakują i pachną bardzo apetycznie. Właśnie dlatego warto hodować zioła je we własnym domu i mieć je zawsze na wyciągnięcie ręki. Świeża bazylia, tymianek czy mięta   przydadzą się w każdej kuchni. Jakie doniczki wybrać do uprawy ziół?

Najlepsze doniczki do uprawy ziół

Zioła sprzedawane są zwykle w niewielkich, plastikowych doniczkach, które jednak po dokonaniu zakupu najlepiej jest wymienić na większe i solidniejsze. Wybierając, warto pamiętać o kilku zasadach.

  • Niektóre zioła, na przykład tymianek albo majeranek, potrzebują bardziej suchego podłoża, dlatego najlepiej uprawiać je w ceramicznych doniczkach. Ich porowata struktura powoduje lepszą  cyrkulację powietrza i umożliwia wodzie parowanie. Z drugiej strony świetnie trzymają ciepło.
  • W przypadku ziół wymagających bardziej mokrego podłoża dobrze sprawdzają się doniczki plastikowe, które skutecznie zatrzymują wilgoć. Świetnie się nadają do uprawy mięty, estragonu czy melisy.
  • Zioła o kładących się pędach bardzo efektownie wyglądają w wiszących doniczkach. Stają się wtedy prawdziwą dekoracją balkonu lub kuchni.

Zioła z zasady nie potrzebują wielkich doniczek. Wystarczą takie o średnicy 20 cm i głębokości 15-20 cm. Dobre będą też skrzynki balkonowe. Ważne jest, żeby doniczki miały otwór, przez który wydostanie się ewentualny nadmiar wody. Powinno się też pamiętać o ułożeniu warstwy drenażu na dnie i przysypaniu podłoża korą, która uniemożliwi zbyt szybkie parowanie wody.

Stylowe doniczki do ziół

Poza względami praktycznymi także względy estetyczne odgrywają ważną rolę przy wyborze doniczek do ziół. Nabierają one szczególnego znaczenia, kiedy mają zdobić okna w salonie albo balkon. Wiele doniczek w różnych stylach można kupić w sklepie ogrodniczym Zielony Klomb w Rzeszowie.

Z nowoczesnymi wnętrzami świetnie komponują się doniczki z betonu lub metalu. Rustykalny styl aż się prosi o zastosowanie drewnianych lub ceramicznych doniczek. Do pomieszczeń urządzonych w stylu glamour doskonale pasują białe, srebrne lub złote doniczki, najlepiej z połyskiem. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zakup doniczek wykonanych z tworzywa sztucznego. Mogą mieć różny kształt i kolor, więc łatwo je dobrać do każdego wnętrza. Ich dodatkową zaletą jest stosunkowo niska cena. Wybrane doniczki powinny być trwałe i mieć odpowiednią wielkość. Ważne jest też, żeby użyć odpowiedniego podłoża. Dzięki temu zioła będą miały idealne warunki do wzrostu.