Czy sitodruk to najlepszy sposób znakowania odzieży?

znakowanie odzieży

Nadruki na odzieży sprawiają, że staje się ona o wiele ciekawsza. Oprócz tego, że są po prostu modne, możesz dzięki nim wyrazić siebie. Zabawny napis, logo ulubionego zespołu, kolorowy motyw z popkultury – ubrania mogą powiedzieć o Tobie więcej niż myślisz. To nie byłoby możliwe gdyby nie sitodruk, czyli jedna z metod znakowania odzieży. Jest to jedna z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych technik, ale czy sitodruk jest najtrwalszy?

Na czym polega zdobienie odzieży metodą sitodruku?

Nowoczesna metoda sitodruku znacząco różni się od tej stosowanej przed zautomatyzowaniem tego procesu. Dawniej do nanoszenia nadruków na odzieży, używano prasy. Farba wtłaczana była do niej manualnie, co zajmowało sporo czasu. Dzisiaj wykorzystuje się do tego automatyczne urządzenia, które mają wbudowaną hydrauliczną prasę. Maszyna samodzielnie wtłacza farbę zgodnie ze wzorem na szablonie. Jednak zanim to nastąpi, konieczne jest przygotowanie matrycy. Jest to prostokątna rama z siatką, od której wzięła się nazwa tej metody. To na niej umieszcza się szablon wzoru. Sitodruk pozwala w krótkim czasie nadrukować dowolny wzór na dużej ilości odzieży. To znaczne ułatwienie w masowej produkcji.  

Czy sitodruk jest najtrwalszą metodą znakowania ubrań?

Wzory naniesione na ubrania za pomocą sitodruku są świetnej jakości. Nie niszczą się w praniu ani pod wpływem użytkowania ubrań. Zdecydowanie jest to więc trwała metoda znakowania odzieży, którą stosuje m.in. producent gadżetów reklamowych WIB z Białegostoku. Do zalet sitodruku możemy zaliczyć także to, że wzory, które można przy jego pomocy wykonać, są wręcz nieograniczone. Druk ten jest stosowany zarówno na odzieży bawełnianej, jak i poliestrowej. Kolory są żywe, a detale niezwykle dokładne i pozostają takie przez bardzo długi czas.

Jakimi jeszcze metodami nanosi się nadruk na ubrania?

Sitodruk jest jedną z najtrwalszych metod znakowania ubrań, ale nie jedyną. Podobną jakością charakteryzują się takie metody, jak haft komputerowy oraz sublimacja. Przy pierwszej z tych technik wykorzystuje się specjalne urządzenia sterowane za pomocą komputera. Nadruki nanoszone przy użyciu haftu komputerowego mogą być wielokolorowe. To, co szczególnie go wyróżnia to trójwymiarowość. Z kolei sublimacja jest odporna na działanie wysokich temperatur i innych uszkodzeń. Sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku jasnych kolorów i stosuje się ją najczęściej na poliestrze. Jednak to właśnie sitodruk jest techniką najpopularniejszą w zdobieniu odzieży i nie tylko.