Czy warto kupić dom do remontu?

dom

W czasach kryzysu wartości nieruchomości powracają do poziomów, przy jakich znowu możemy nie jedynie marzyć, jednak naprawdę planować zakup domu. Natomiast ceny nowych nieruchomości są ciągle duże natomiast zakup działki oraz zaczęcie budowy dla wielu spośród nas jest ponad siły. Więc należałoby zastanowić się nad propozycjami nabycia starych domów, wielokrotnie o wyjątkowym stylu oraz unikalnych właściwościach. Jak zawsze stanowiącym wymogiem zakupienia nieruchomości jest jej lokalizacja, wygląd natomiast przede wszystkim cena.

Dom do remontu, czy odnowiony?

Mnóstwo osób twierdzi, iż lepiej wziąć dom potrzebujący gruntownego remontu aniżeli taki, jaki ktoś na swoją rękę odnawiał, ponieważ remont jest wówczas robiony jedynie po to, aby ukryć niedoskonałości zabytkowego domu oraz łatwiej było go sprzedać. Musimy być nieufni względem wszystkich zmian widocznych na ścianach na zewnątrz oraz wewnątrz domu. Na rynku jest do kupienia mnóstwo starych budynków, jakie potrzebują generalnego remontu. Większość spośród nich wychodzi z lat 1950-1970. Są to typowe dla okresów PRL “kostki”, inaczej proste obiekty o mocnej bryle. Takie domy robione były na planie prostokąta o wielkości dwóch kondygnacji, natomiast nawierzchnia na każdym spośród poziomów nie przewyższała zazwyczaj 60 m kw. Typowe dla większości “kostek” było wyniesienie parteru wysoce przeszło stopień obszaru, co uniemożliwia powiązanie pomieszczenia domu z ogrodem.

Na co zwrócić uwagę nabywając stary dom do remontu?

Planując remont starego domu, należałoby zwrócić wyjątkową uwagę na stan techniczny budynku. Jest to ważny etap do odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje cała inwestycja. Jak wiadomo, remont budynku może wytworzyć niezwykle podzielone wydatki, jakie ciężko orientacyjnie ocenić. Prawie w każdym wypadku pojawią się niezaplanowane wcześniej koszty, jakie zwiększą całkowite wydatki inwestycyjne. Więc licząc koszt remontu, należałoby dołączyć do kalkulacji chociaż 20 procentową rezerwę. Właśnie wówczas podejmijmy decyzję, czy opłaca się inwestować w stary dom do remontu.

Kupienie starego domu opłaca się wówczas, kiedy remont nie będzie przekraczał kwoty zbudowania czy zakupu nowego

Niestety w trakcie procesu zakupowego ciężko wyobrazić sobie pełne wydatki, jakie po kilku miesiącach mogą nas po prostu przewyższyć. Jest to zwłaszcza ciężkie dla osób, jakie nie mają za wiele wspólnego z dziedziną budowlaną oraz kupią dom kierując się emocjami lub jego ogólnym wizerunkiem. Na taką ewentualność czekają oczywiście nierzetelni sprzedawcy, jacy specjalnie ukryją przed nami poszczególne kłopoty. Z tego względu nie kupujmy od razu domu, jaki świetnie wygląda – spójrzmy na niego oczami fachowca, jaki faktycznie poszukuje dziury w całym, aby błyskawicznie określić, na ile wskazana inwestycja jest, czy nie jest korzystna.