Czym jest kolposkopia i kiedy warto się jej poddać?

kolposkopia

Kolposkopia to rodzaj badania ginekologicznego, które służy do oceny pochwowej części szyjki macicy, pochwy, a także sromu. Badanie jest proste, niebolesne, bezpieczne i może być wykonane u kobiet w każdym wieku. W jakim celu lekarz zleca wykonanie kolposkopii? I jakie nieprawidłowości może wykryć to badanie?

Kolposkopia – co to za badanie? 

Badanie przeprowadza się za pomocą kolposkopu, czyli specjalnego urządzenia wyposażonego w mikroskop, które wyglądem przypomina lornetkę ustawioną na stojaku. Szkło powiększające (dające zbliżenie od 4 do 50) pozwala lekarzowi dokładnie przyjrzeć się zmianom w obrębie szyjki macicy. Cała procedura trwa nie więcej niż kilkanaście minut. Kolposkopia jest zwykle poprzedzona standardowym badaniem ginekologicznym z użyciem wziernika. Później lekarz umieszcza kolposkop w odległości ok. 20 cm od przedsionka pochwy. Urządzenie nie jest wprowadzane do kanału rodnego i w żadnym momencie badania nie dotyka ciała Pacjentki. Lekarz bada w naświetleniu pochwę, srom, a następnie tarczę szyjki macicy oraz ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy, zwracając uwagę m.in. na strukturę przestrzenną nabłonka, jego układ i odcień, a także siatkę naczyń krwionośnych. Niekiedy badanie może być połączone z pobraniem niewielkiej próbki tkanek do analizy (biopsja).

Wskazania do kolposkopii 

Kolposkopię przeprowadza się, gdy badanie cytologiczne dało niepokojące wyniki – wówczas celem jest ich weryfikacja. Badanie przy użyciu kolposkopu wykonuje się także u Pacjentek cierpiących na powtarzające się infekcje intymne, upławy oraz u których obserwuje się widoczne gołym okiem zmiany na narządach rodnych (np. kłykciny, polipy, nadżerki). Wskazaniem jest także pozytywny wynik testu na HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).

Badanie można wykonywać także u kobiet w ciąży. 

Jak się przygotować do kolposkopii? 

Kolposkopia nie wymaga od Pacjentek praktycznie żadnych przygotowań. Warto przyjść na badanie w stroju, który zapewnia największy komfort – podobnie jak przy tradycyjnym badaniu ginekologicznym. Kolposkopię można przeprowadzić w dowolnym momencie cyklu, chyba że w związku z menstruacją występują obfite krwawienia. Wówczas lepiej wykonać badanie po zakończeniu miesiączki. Stosowanie globulek dopochwowych nie jest przeciwwskazaniem.

Badanie warto wykonać w renomowanych, godnych zaufania placówkach medycznych, np. w Gabinetach Lekarskich Łucka w Warszawie.