Oświetlenie growboxa dla amatorów i profesjonalistów

growbox

Wysokoprężne lampy sodowe szturmem wdarły się na polski rynek upraw indoorowych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ciężko jest sobie wyobrazić jakąkolwiek formę oświetlenia dla kwitnących roślin niż właśnie one. Lampy hps charakteryzują się szerokim spektrum dostępnej mocy, są w porównaniu do innych opcji dosyć energooszczędne i dają światło zbliżone do naturalnego, co pozwala roślinom na zdecydowanie szybszy wzrost niż w sytuacji, kiedy zdecydujemy się użyć innych rodzajów żarówek. Z czego to wynika? Dlaczego używanie ich w czasie kwitnienia i owocowania to najlepsze, co możemy podarować naszym wychuchanym roślinkom?

Sekret tkwi w znacznej mierze w barwie światła

Jest ona jedyna w swoim rodzaju i to właśnie ona sprawia, że rośliny kwitną pod jej blaskiem jak szalone. Delikatne czerwone widmo, jakie daje lampa hps, jest nie do podrobienia przez jakikolwiek inny typ oświetlenia. Jednakże nie trzeba go stosować przez cały czas i można korzystać zeń wymiennie z panelami led lub świetlówkami kompaktowymi, które mogą okazać się lepszą alternatywą w okresie wegetacji oraz wzrostu roślin.

Skompletowanie osprzętu do własnego growboxa nie jest skomplikowane, ale wymaga pewnej dozy fachowej wiedzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czerpać ją z Internetu, ale warto pamiętać o szczegółach. Do lampy hps trzeba koniecznie dobrać pasujący zasilacz, ponieważ w innym wypadku cała nasza praca może pójść na marne. Tego nie chciałby żaden hodowca, nawet kompletny nowicjusz.

Ten rodzaj lamp jest uniwersalny

I nadaje się nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla amatorów. Lampy hps cechuje silny i szeroki strumień światła, a także moc na tyle wysoka, że można nimi oświetlić większą ilość roślin. Dzięki temu, mimo że pojedynczo są droższe od oświetlenia ledowego w dłuższej perspektywie wychodzą znacznie taniej. Do niewielkiej plantacji wystarczy często zaledwie jedna sztuka, a nawet w tych większych zazwyczaj jest ich kilka, a mimo to działają z naprawdę świetnym skutkiem.

Nawet jeżeli decydujemy się na gotowy growbox z pełnym osprzętem zamówiony w Internecie, to z czasem niektóre elementy będą się dewaluować i ulegać procesowi starzenia, a wtedy trzeba je będzie wymienić. Wówczas również dobrze jest zastanowić się nad poprawieniem jakości światła, które dociera do roślin i zainwestować w zestaw, który zwiększy wydajność hodowli. Lampa hps na część sezonu i żarówki led na drugą, to opcja, która ułatwi osiągnięcie doskonałych wyników, a jednocześnie nie wydrenuje do końca portfela.