Czym objawia się niedosłuch? Kiedy wybrać się do lekarza?
Objawy niedosłuchu zależą od rodzaju ubytku słuchu oraz od stopnia zaawansowania. Przykładowo osoba z lekkim ubytkiem słuchu w obu uszach odbiera dźwięki inaczej niż osoba z głębokim ubytkiem słuchu tylko w jednym uchu.
Niedosłuch odpowiednio regulowany pod kontrolą specjalisty nie będzie miał zbyt dużego wpływu na codzienne funkcjonowanie.
Niedosłuch u dorosłych – ogólne objawy
Niedosłuch u dorosłych stosunkowo łatwo rozpoznać – po prostu jesteśmy w stanie to zauważyć, inaczej niż u dzieci, które należy obserwować. Dla dorosłych z jakimkolwiek niedosłuchem dobrym wskaźnikiem problemów ze słyszeniem mogą być poniższe przykłady. Jeśli dostrzegasz kilka z nich u siebie, dobrym pomysłem będzie wizyta u lekarza.
- Znajomi lub rodzina mówią, że za głośno podkręcasz telewizor lub radio.
- Masz trudności ze zrozumieniem mowy, zwłaszcza w hałaśliwym otoczeniu.
- Masz trudności ze słyszeniem ludzi przez telefon.
- Nie masz pewności, skąd dochodzi dźwięk, masz problem z jego lokalizacją.
- Często prosisz ludzi o powtórzenie.
- Unikasz sytuacji towarzyskich.
- Czujesz wyczerpanie po uczestnictwie w wydarzeniach towarzyskich, znane jako zmęczenie słuchaniem.
- Zauważasz szum lub dzwonienie w uszach.
Niedosłuch można łagodzić za pomocą odpowiednio dobranych aparatów słuchowych, a więcej o ubytku słuchu można znaleźć na stronie https://www.swiatsluchu24.pl/niedosluch/ gdzie porady i wskazówki objaśniane są w sposób zrozumiały dla każdego.
Słyszę zbyt głośno – czy to niedosłuch?
Niedosłuch może również sprawić, że paradoksalnie niektóre dźwięki wydają się zbyt głośne. Jednym z najczęstszych rodzajów niedosłuchu typu zmysłowo-nerwowego jest ubytek słuchu o wysokiej częstotliwości, który pojawia się na audiogramie jako wzór „stoku narciarskiego”.
Ten rodzaj niedosłuchu często rozwija się u osób, których problemy ze słuchem wynikają z wieku. Najbardziej charakterystycznym objawem jest pogorszenie słyszenia takich dźwięków, jak:
- głosy kobiet i dzieci,
- niektóre głoski (co skutkuje trudnością rozumienia wyrazów),
- kierunkowskaz samochodu,
- sygnały dźwiękowe na minutnikach i kuchenkach mikrofalowych,
- świergot ptaków.