Porcelanowe wyroby dla dzieci. Propozycje zakupowe

śniadanie dla dziecka

Zastawa stołowa dla dzieci ma za zadanie uprzyjemnienie posiłków najmłodszym i zachęcenie ich do wspólnego zasiadania przy stole. Powinna nie tylko być praktyczna i przyciągać uwagę, ale także kształtować zmysł estetyczny oraz poczucie piękna już od pierwszych lat życia. Doskonałym przykładem mogą być zestawy naczyń do posiłków z porcelany dla dzieci produkowane przez najlepsze marki znane przede wszystkim z doskonałych wyrobów dla dorosłych.

Kolorowe malunki z bohaterami popularnych bajek oraz zabawne i nieszablonowe formy to niektóre ze sposobów na wykonanie naczyń stołowych dla dzieci, które mają przyciągać ich uwagę w czasie posiłków. Obrazki często są malowane ręcznie i wyróżnia je wysoki kunszt twórców, dobrane kompozycje czy dopasowane dekoracje na wszystkich częściach zestawów.

– Każdy może od razu dostrzec różnicę w jakości wykonania porcelanowych naczyń dla dzieci w porównaniu z tandetą nanoszoną maszynowo na masowo produkowane wyroby z innych materiałów – mówi specjalista ze sklepu internetowego porcelana24.pl, który oferuje artykuły najlepszych polskich i europejskich wytwórców. – Jakościowa ceramika ma w sobie to coś, co dostrzegają nie tylko dorośli, ale i najmłodsi. Ważne jest więc, aby przekazywać dzieciom najlepsze wzorce i uczyć je, że korzystają z przedmiotów wyjątkowych i szlachetnych. Podawane na nich posiłki będą wtedy także bardziej smakować.

Motywy ozdobne dla dzieci

Porcelanowe wyroby wytwarzane specjalnie dla dzieci mają swoją bogatą historię, choć nie tak długą jak sama porcelana. Przez wieki najmłodsi byli traktowani jak mniejsze kopie dorosłych i nikt nie wytwarzał specjalnych wzorów ubrań, naczyń czy wyposażenia kierowanych tylko do ich gustu. Celem marketingowym najmłodsi stali się dopiero w XIX wieku i trend ten natychmiast pochwycili europejscy producenci porcelany. Zaczęły pojawiać się na naczyniach motywy, które miały podobać się dzieciom – scenki z zabawami, artyści cyrkowi, przedstawienia kukiełkowe i inne.

Kultura masowa XX w. wprowadziła na powierzchnie ceramiki nowe, ale powszechnie rozpoznawane postacie. Jako jedna z pierwszych na świecie wytwórnia z Jaworzyny Śląskiej wypuściła na rynek czarno-białe zestawy z Myszką Miki. Ten bohater pierwszych czarno-białych animacji został stworzony przez Walta Disneya w 1928 r., a talerzyki i miseczki z jego podobizną podbijały Europę już na początku lat 30. Co prawda śląska wytwórnia musiała zarzucić ten motyw wraz z dojściem w Niemczech faszystów do władzy, ponieważ nowi władcy uznali amerykańską myszką za przejaw sztuki zdegenerowanej, ale tylko nie krótko powstrzymało to stosowanie tego typu motywów. Dziś spadkobierca tamtego producenta – ceniona wytwórnia Karolina wypuszcza naczynia zdobione kolorowymi wizerunkami postaci z filmów animowanych, a jej ocalałe z pożogi wojennej wyroby dla dzieci osiągają rekordowe ceny na aukcjach kolekcjonerskich.

Jednoosobowe zestawy naczyń dla najmłodszych

Dzisiejsze zestawy porcelanowe dla dzieci wyróżniają się wesołymi ozdobami. Producenci oferują przede wszystkim komplety naczyń przeznaczone dla jednej osoby. Obowiązkowo jest to talerzyk, miseczka i kubek – każdy zaprojektowany w jednym stylu np. poprzez wykorzystanie podobnych motywów malowidła. Mogą to być postacie z bajek, motywy krajobrazu ze zwierzętami czy ożywiane przedmioty. Wybór jest ogromny i łatwo dobrać coś odpowiedniego dla każdego dziecka.

Zestawy naczyń mogą mieć również więcej elementów, a razem tworzyć finezyjne kompozycje. Polska wytwórnia Lubiana oferuje wyjątkowe komplety, które kształtami pasują do siebie, a po ustawieniu razem talerza głębokiego, miseczek i salaterek tworzą one głowę misa lub królika z uszami. Kilkuletnie dzieci, które dostaną posiłek na takim serwisie, muszą być zachwycone. Wśród motywów można wybierać również takie, które mogą bardziej podobać się chłopcom lub stworzone są pod gust małych dziewczynek.

Niektóre zestawy zawierają również widelce i łyżeczki ozdobione podobnymi motywami jak naczynia. Można jednak sztućce dla dzieci dobrać oddzielnie. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór tego typu produktów i czasami warto samodzielnie stworzyć zestaw do posiłków dla najmłodszych.

Bez względu jednak na motywy ozdoby naczynia z porcelany wyróżniają się wykonaniem i użytym materiałem. Szlachetna ceramika ujawnia zalety, które podobają się niezależnie od wieku – delikatność faktury czy wyjątkową trwałość. Dobrze jest zwracać uwagę najmłodszych użytkowników na to, co odróżnia ją od innych współczesnych wyrobów masowych. Na dzieciach szczególne wrażenie robi efekt przezroczystości naczyń o cienkich ściankach – ujawnia się on, gdy ustawi się talerz czy filiżankę pod światło. Można dostrzec wtedy po drugiej stronie prześwitującą jasność lub cień własnych palców.