Dlaczego okulary są tak ważnym wyposażeniem każdego pływaka?

pływanie

Pomimo że można się bez nich obejść, to stosowanie okularów pływackich pozwala na uprawianie sportu w basenie z zachowaniem pełnego komfortu. Dobrze dobrane i odpowiednio pielęgnowane nie parują i pozwalają skupić się na tym, co najważniejsze. Na co zwrócić uwagę kupując okulary do pływania? Co zrobić w sytuacji, gdy nadmiernie parują w wodzie?

Na co zwracać uwagę w trakcie zakupu okularów?

Najważniejszą rzeczą jest możliwość przymierzenia okularów przed zakupem. Pomimo tego, że zakupy w sieci cieszą się coraz większą popularnością i pozwalają kupić dowolny sprzęt w niższej cenie, to nie warto rezygnować z wizyty w dobrym sklepie sportowym, który w swojej ofercie ma szeroki wybór okularów pływackich. Warto wiedzieć, że każdy model jest w inny sposób profilowany i pomimo tego, że gumki uszczelniające ułatwiają dopasowanie, to nie każde okulary będą idealnie pasować do naszej twarzy.

Pamiętajmy, by dopasować rodzaj okularów do naszych potrzeb. W sklepach znajdziemy zarówno amatorskie okulary miękkie, jak i półtwarde, które zapewniają szerszy kąt widzenia. Okulary szwedzkie, które są najtwardsze, wymagają starannego dopasowania. Pamiętajmy, że dobre okulary muszą być dla nas wygodne. Przed zakupem sprawdźmy regulację i poziom komfortu.

Co zrobić, gdy okulary do pływania nadmiernie parują?

Okulary pływackie w kontakcie z wodą mają tendencję do parowania od wewnątrz. W sklepach znaleźć można co prawda produkty wyposażone w powłokę Anti-Fog, ale z czasem również ona przestaje spełniać swoje funkcje. Jest wiele sposobów, które uniemożliwiają osadzanie się pary. Jednym z najpopularniejszych, ale najmniej estetycznych jest stosowanie własnej śliny. Aby sposób ten był skuteczny, ślinę należy nanosić na okulary całkiem suche. Warto wiedzieć, że ten zabieg zapobiega parowaniu do pierwszego ściągnięcia okularów pływackich.

Innym sposobem, który jest zdecydowanie bardziej estetyczny, jest stosowanie specjalnych preparatów, które zapobiegają parowaniu. Warto je nanosić przed wejściem do basenu. Charakteryzują się one przyzwoitą skutecznością i kupić je można w dość niskiej cenie. W przeciwieństwie do użycia śliny nie jest to jednak metoda w pełni darmowa.

W sklepach możemy dostać też specjalne chusteczki przeciw parowaniu, które nasączone są płynem Anti-Fog, stosunkowo skutecznym sposobem jest też wykorzystanie domowych detergentów, które chronią okulary przed parowaniem. Używając na wewnętrzną stronę okularów płyn do naczyń lub żel pod prysznic, możemy uzyskać całkiem dobre efekty.