Growboxy – czym są i jak ich używać?

growbox

Hodowanie warzyw we własnym ogrodzie to dla niektórych przyjemne hobby, zaś dla innych okazja, aby jeść zdrowiej i żyć ekologicznie. Bez względu na kierujące nami pobudki, warto swoją pracę w ogrodzie ułatwiać i korzystać z ciekawych rozwiązań wspomagających hodowlę roślin. Jednym z nich są growboxy, które w ostatnim czasie znacznie zyskały na popularności. Umożliwiają one stworzenie przyjaznego mikroklimatu, który z kolei korzystanie wpływa na wzrost i rozwój roślin. 

Co to jest growbox?

Skupiając się wyłącznie na nazwie moglibyśmy pomyśleć, że jest to najzwyklejsze pudełko, które umożliwia hodowlę roślin. W rzeczywistości growboxem może być również namiot a nawet całe pomieszczenie w Twoim domu. Aby jednak tak się stało, konieczne jest odpowiednie przystosowanie powierzchni i wykształcenie odpowiednich warunków. Głównym zadaniem tego typu “pojemników” jest bowiem utrzymanie optymalnych warunków dla konkretnej rośliny, którą zamierzasz w nim hodować. Panujący w środku mikroklimat nie jest uzależniony od warunków atmosferycznych na zewnątrz, dzięki czemu rośliny stale otrzymują najlepsze bodźce do swojego wzrostu. Growboxy występują w różnych formach, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś, co sprawdzi się w Twoim ogrodzie lub na balkonie.

Jakie growboxy są dostępne na rynku?

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, jednak jednym z najpopularniejszych są namioty. Cieszą się one sporym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na fakt, iż można je bardzo łatwo rozłożyć, a dodatkowo odpowiadają one nawet najbardziej wymagający gatunkom roślin. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup któregoś z nich, warto wcześniej zastanowić się, jakie rośliny będą w nim hodowane oraz jak dużo ich będzie. Dzięki takim informacjom optymalnie dobierzesz rozmiar boxów uprawowych i będziesz w stanie przewidzieć, jakie warunki powinny w nim panować. W sklepach masz naprawdę spory wybór – niewielkie growboxy przeznaczone na balkony oraz większe namioty, w których znajduje się spora ilość półek oraz dość dużo miejsca, aby pomieścić kilka gatunków roślin. Pamiętaj również, aby zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany namiot. Ważne, aby był on wytrzymały, dzięki czemu optymalnie zadbasz o swoje rośliny.

Wybór najlepszego growboxa z pozoru może wydawać się dziecinnie łatwy. Musisz jednak pamiętać, że nieodpowiednie dopasowanie rozmiaru lub wybór kiepskiej jakości materiału, mogą skutkować zniszczeniem roślin już na początkowym etapie ich rozwoju. Jeśli jednak podejdziesz do tego zadaniowo i zaplanujesz wszystko jeszcze przed zakupem, istnieje spore prawdopodobieństwo, że już wkrótce będziesz się cieszył pięknymi roślinami i obfitymi plonami.