Jak dopasować szelki rehabilitacyjne dla psa i jakie są ich zalety?
Nasi pupile z pewnością zasługują na największą troskę, a także na najlepszej jakości akcesoria. Niemniej jednak często zdarza się tak, że nawet podczas naszej opieki, psiak postawi łapę w nieodpowiednim miejscu lub narazi się na niebezpieczeństwo. Do uszkodzenia stawów biodrowych dochodzi u psów niezwykle często, a proces leczenia musi być wspierany przez szelki rehabilitacyjne. Niemniej jednak jak je dopasować, a także jakie są ich zalety?
Największe zalety szelek dla psa o działaniu rehabilitacyjnym
Szelki rehabilitacyjne dla psa są produktem polecanym przez wielu weterynarzy, zarówno w momencie, kiedy psiak boryka się z problemami tylnych, a także i przednich łap. Dzięki nim możliwe jest łatwe podnoszenie tej części ciała pupila, która wymaga podparcia. Szelki rehabilitacyjne dla psa są wręcz niezbędne po operacjach, a także w przebiegu chorób stawów lub psów z częściowym paraliżem. Szelki te dopasowują się do kształtu ciała zwierzęcia, a tak posiadają możliwość regulacji. Opiekun zaś może wspierać swojego pupila dzięki regulowanemu uchwytowi.
Kiedy niezbędne są szelki dla psa na tylne lub przednie łapy?
Warto na wstępie podkreślić, że szelki na tyle łapy dla psa są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem będą podtrzymywać również przednią część ciała pupila. Jednak kiedy są one niezbędne? Głównie zalecają je weterynarze w momencie, kiedy pies zmaga się z dolegliwościami ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Szelki rehabilitacyjne mają wyjątkową konstrukcję, która pozwoli na odciążenie stawów, a jednocześnie pokonywanie przez pupila różnych przeszkód np. w postaci schodów. Opiekun może unosić tę część ciała psa, która wymaga pomocy i podparcia. Zwykle szelki rehabilitacyjne wykonane są z wytrzymałego poliestru, więc są całkowicie przyjazne nawet dla zwierząt z problemami skórnymi. Zapina się je na wygodne rzepy, a co najważniejsze nie ograniczają one zwierzęciu załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Dodatkowo szelki rehabilitacyjne posiadają metalowe kółko, do którego można podpiąć smycz, a także dodatkową rączkę, by można było prowadzić psa, oraz regulowane uchwyty, które opiekun może odpasować do swojego wzrostu.
Jak dopasować szelki rehabilitacyjne do rozmiaru psa?
Dopasowanie szelek rehabilitacyjnych do rozmiaru psa jest niezwykle istotne. Podczas przymierzania szelek dla psa na tylne łapy bądź na przednie zwierzę powinno stać stabilnie. Co więcej, jeśli ma grubą sierść, to podczas mierzenia centymetrem musi on niezwykle ciasno przylegać do ciała pupila. Konieczne jest zmierzenie obwodu zwierzęcia za przednią łapą- w przypadku uprzęży na przednie łapy lub za tylną łapą- w przypadku szelek dla psa na tylne łapy.