Technologia kontenerów zapewnia konkurencyjność

kontenery w chmurze

Kontenery, czyli wykonywalne jednostki oprogramowania, zawierają kod aplikacji wraz ze wszystkimi zależnościami potrzebnymi do uruchomienia ich w dowolnym środowisku – tradycyjnym lub chmurowym.

Technologia kontenerów wykorzystuje rodzaj wirtualizacji systemu operacyjnego. W takiej konfiguracji OS odpowiada za rozdzielanie procesów, a także kontrolę ilości wykorzystywanych przez nie CPU i pamięci. Taka architektura zapewnia nowe możliwości.

Praktyczne zastosowanie technologii kontenerów

Dzięki takiej strukturze kontenery w chmurze stanowią doskonałą podstawę pod architekturę mikroserwisów, czyli nowoczesne podejście do tworzenia aplikacji podzielonych na wiele modułów. Każdy moduł ma ściśle określony cel i może być łączony z innymi mikroserwisami tworząc spójną całość. 

Kontenery to jednak nie tylko “opakowanie” dla mikroserwisów – można je też zastosować w innych scenariuszach:

Modernizacja i migracja aplikacji – Technologia kontenerów umożliwia migrację do chmury nawet starszych aplikacji, tym samym przyspieszając cyfrową transformację przedsiębiorstw.

Budowa środowisk hybrid i multi cloud – Kontenery działają spójnie w dowolnym miejscu, dlatego doskonale sprawdzają się w chmurze hybrydowej, np. gdy firma działa w wielu chmurach publicznych i własnym centrum danych.

Internet rzeczy – Ponieważ kontenery dostarczają oprogramowanie w postaci łatwych do wdrożenia, przenośnych pakietów, są idealnym sposobem na instalację i aktualizację aplikacji działających na urządzeniach IoT – zwłaszcza tych o minimalnej mocy obliczeniowej.

Continuous Integration and Delivery (CI/CD) – Technologia kontenerów umożliwia DevOps częstsze dostarczanie przetestowanych zmian w kodzie, ułatwiając implementację metodologii CI/CD – jednego z najbardziej efektywnych sposobów pracy nad projektami informatycznymi.

Konkurencyjność dzięki technologii kontenerów

Specyfika konteneryzacji doskonale wpisuje się w innowacyjne wzorce tworzenia oprogramowania, oferując firmom znaczące wsparcie w rozwoju. 

Wprowadzanie nowych funkcjonalności w systemach opartych o technologię kontenerów wymaga wyłączenia jedynie ich aktualizowanej części, a nie całości. Dodatkowo, małe zużycie zasobów ułatwia regularne przeprowadzanie testów. Jest to kluczowe dla aplikacji o wysokiej dostępności oraz pozwala organizacjom szybciej odpowiadać na zmiany zachodzące na rynku.

Architektura kontenerów gwarantuje, że oprogramowanie zawsze będzie działało w identyczny sposób, bez względu na to, w jakim środowisku zostanie wdrożone – w chmurze publicznej, prywatnej czy na bare metalu.

Charakterystyczne dla kontenerów jest też to, że pozwalają wykorzystywać gotowe obrazy zainstalowanych systemów, aplikacji i baz danych. Wiele z nich znajduje się w publicznym rejestrze i są dostępne do natychmiastowego pobrania. W ten sposób zespoły programistów mogą zaoszczędzić czas i skupić się na ulepszaniu rozwiązań tworzonych na potrzeby organizacji.

Kierunek na kontenery

Technologia kontenerów, choć jeszcze powoli, zaczyna wchodzić na polski rynek IT. We wdrożeniach przodują oczywiście software house’y, ale nie jest to jedyna branża, która może na niej wiele skorzystać. Szczególnie, gdy firma zdecyduje się wdrożyć kontenery wraz z profesjonalnym partnerem, np. centrum danych, gdzie specjaliści pomogą dopasować nową technologię do potrzeb biznesowych przedsiębiorstwa.