Jak pozbyć się cellulitu z ud i pośladków?

brak cellulitu

Wciąż wielu osobom wydaje się, że cellulit to jedynie problem starszych i otyłych ludzi – zwłaszcza kobiet. Nie jest to jednak oczywiście prawda – z tym defektem kosmetycznym zmagają się również szczupłe i młode osoby. Skórka pomarańczowa, bo tak inaczej nazywany jest cellulit, występuje w postaci grudek i nierówności na skórze. Najczęściej występuje na udach i pośladkach, ale nie tylko. Jak można się go skutecznie pozbyć? Dowiedz się!

Czym jest cellulit?

Cellulit to po prostu niewłaściwe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej wraz ze zmianami obrzękowo-włóknistymi tkanki podskórnej. Wskutek tego skóra staje się bardzo nierówna i pofałdowana – najczęściej na udach, biodrach oraz pośladkach. Nierzadko możemy zauważyć także guzki i zgrubienia, które mogą być odpowiedzialne za dolegliwości bólowe.

Skórka pomarańczowa dość rzadko występuje u mężczyzn. To przede wszystkim problem, z którym zmagają się kobiety. Należy jednak wiedzieć, że tego typu zmiany najczęściej nie są zagrożeniem dla zdrowia, dlatego zazwyczaj stanowią jedynie defekt natury estetycznej

Jakie są przyczyny cellulitu?

Nie ma jednej przyczyny powstawania cellulitu, choć zdaniem ekspertów najczęściej za te zmiany odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne. Do pozostałych przyczyn zaliczamy: 

  • nieodpowiednia dieta,
  • siedzący tryb życia,
  • problemy z krążeniem,
  • nadwaga,
  • palenie papierosów,
  • zaparcia,
  • noszenie bardzo obcisłych ubrań,
  • wady postawy. 

Sposoby na pozbycie się nieestetycznego cellulitu

Mimo że cellulit nie jest uznawany za chorobę, to z pewnością jest niemile widziany przez kobiety. Niestety zmaga się z nim prawie 90% pań! Często pojawia się już przed 20 rokiem życia. Na szczęście jednak istnieje wiele sposobów na walkę z nim. Poniżej przedstawiamy kilka najskuteczniejszych metod. 

Likwidacja cellulitu – zdrowa dieta

Nie bez powodu mówi się – jesteś tym, co jesz. To znane powiedzenie i w tym przypadku idealnie się sprawdza. Jeśli chcesz pozbyć się cellitu, to przede wszystkim powinnaś rozpocząć od diety. Koniecznie powinna się ona składać z nieprzetworzonych i prostych produktów. Menu powinno bazować na świeżych owocach, warzywach, witaminami oraz solach mineralnych. Niewskazane jest sięganie po tłuste mięsa, jasne pieczywo czy słodycze.

Bardzo ważne jest również wypijanie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. Powinno to być przynajmniej 2,5 litra. To właśnie m.in. dzięki płynom Twój organizm może prawidłowo funkcjonować, a poza tym wpływa to bardzo korzystnie na przemianę materii. Co więcej, najlepiej pić wodę – gazowaną lub niegazowaną. Raczej nie zaleca się sięgania po napoje słodkie. Warto też zrezygnować z używek takich jak papierosy, alkohol czy kawa. 

Pozbądź się cellulitu – aktywność fizyczna

Jeśli chcesz pozbyć się cellulitu, to nie możesz zapominać o aktywności fizycznej. Możesz zdecydować się na, co tylko chcesz – może to być bieganie, pływanie, gimnastyka, czy jazda na rowerze. W ten sposób zapobiegasz powstawaniu pomarańczowej skórki, ale możesz również ją zredukować. Do prostych ćwiczeń, które doskonale modelują uda, brzuch oraz pośladki, zaliczamy m.in. wykroki, pływanie, przysiady oraz ćwiczenia na orbitreku.

Eliminacja cellulitu – masaże

Jedną z najpopularniejszych, jak i zarazem najskuteczniejszych metod na cellulit, są masaże (np.: masaż od WellmeTime). W tym celu warto udać się do sprawdzonego masażysty. Masaże pozytywnie wpływają na cały organizm – m.in. przyspieszają krążenie krwi, zwiększają tempo procesu przemiany materii, poprawiają elastyczność mięśni, wspomagają dotlenienie tkanek i wiele innych! Aby jednak efekty były zauważalne, to potrzebne są regularne wizyty u masażysty. Pomiędzy nimi warto wykonywać masaże także samodzielnie w domu.

Usuwanie cellulitu – kosmetyki antycellulitowe

W sklepach czy aptekach możemy znaleźć również ogromny wybór kosmetyków antycellulitowych. Są to produkty dla kobiet, które chcą szybko pozbyć się pomarańczowej skórki. Korzystnie oddziałują one na układ krążenia, czy chociażby przyspieszają metabolizm. Należy jednak wiedzieć, że są one zazwyczaj dość drogie i najczęściej są jedynie skuteczne w połączeniu z innymi metodami takimi jak zdrowa dieta czy aktywność fizyczna. Łącząc te sposoby, możemy liczyć na efekty już nawet po 2 miesiącach!

Podsumowując, cellulit jest zupełnie normalny i nie powinniśmy się go wstydzić. Jednak nie da się ukryć, że tego typu zmiany nie wyglądają najlepiej i zwyczajnie brzydko, dlatego wiele kobiet decyduje się na ich usunięcie. Nie ma w tym nic złego, jednak pamiętajmy, że powyższe metody nie dadzą efektów od razu – potrzeba czasu, a także nie możemy zapominać o regularności np. w przypadku aktywności fizycznej czy masaży.