Jak pozbyć się elektrośmieci na terenie Warszawy?

elektrośmieci

Sprzęt elektroniczny, kiedy jest już stary i popsuty, stanowi zagrożenie dla otoczenia, stąd zakaz wyrzucania elektroodpadów do miejskich śmietników. Trzeba się ich pozbyć w sposób bezpieczny dla środowiska, co to jednak konkretnie oznacza dla mieszkańców Warszawy?

Czy można oddać elektroodpady do sklepu?

Warszawskie sklepy ze sprzętem RTV/AGD, jak w całej Polsce, mają obowiązek przyjąć stare urządzenie na zasadzie „jeden za jeden”, czyli podczas zakupu nowej rzeczy. Obowiązek dotyczy wyłącznie odbioru, a nie dostarczenia i transportu, czyli to klient musi sam we własnym zakresie przywieźć starą lodówkę lub dopłaca za usługę wyniesienia sprzętu domu.

Miejskie punkty zbierania elektroodpadów

Każda dzielnica w Warszawie musi zorganizować punkt odbioru niebezpiecznych odpadów podlegających segregacji. Punkty te działają w określonych godzinach, zwykle od poniedziałku do piątku, a choć odbiór śmieci nie kosztuje mieszkańców Warszawy nic, to zwykle muszą oni sami dostarczyć popsute urządzenie. W praktyce oznacza to przeważnie konieczność wynajęcia dostawczego samochodu.

Warto też mieć na uwadze, że w wielu takich punktach odbierane są jedynie te mniejsze elektroodpady, jak baterie, świetlówki, drobne AGD, tablety. Urządzenia wielkogabarytowe do takich kontenerów się nie zmieszczą, dlatego muszą zostać dostarczone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Zbiórka dużych elektrośmieci, wystawionych przed śmietnik, odbywa się tylko w wyznaczonych dniach.

Jak zamówić odbiór elektrośmieci z domu?

Mieszkańcy Warszawy, którzy chcą się pozbyć nieprawnego sprzętu elektronicznego, nie muszą go wcale nigdzie zawozić. Na terenie całego miasta działa usługa darmowego odbioru elektroodpadów z domu właściciela, a zamówić ją można na odbiorydomowe.pl. W formularzu znajdującym się na stronie należy wpisać swoje dane, zaznaczyć rodzaj oraz liczbę elektroodpadów, sprecyzować szczegółowe warunki odbioru (np. numer piętra).

Odbiór dotyczy urządzeń wielkogabarytowych: pralek, lodówek, zamrażarek, suszarek, kuchenek. Jedno zgłoszenie to maksymalnie cztery duże elektroodpady, plus można jeszcze dołożyć do oddawanego sprzętu drobniejsze przedmioty typu mikser. Odbierane są elektrośmieci w stanie kompletnym, bez wymontowanych części. Przed odbiorem właściciel musi urządzenie opróżnić z zawartości, odłączyć od instalacji i ewentualnie jeszcze zdemontować zabudowę.