Jak zorganizować wygodne pomieszczenie sanitarne dla osoby starszej?
Pomieszczenia sanitarne, z których korzystają osoby starsze, powinny być dostosowane do ich sprawności ruchowej – ułatwiać poruszanie i korzystanie z instalacji oraz nie stwarzać dodatkowych zagrożeń. Dobrze jest pomyśleć o tym już na etapie projektowania, ale można odpowiednio dostosować do ich potrzeb także urządzone wcześniej łazienki czy ubikacje. Czasem wystarczy wprowadzić kilka prostych rozwiązań, a czasem konieczny jest poważny remont.
Wszyscy seniorzy borykają się z większymi lub mniejszymi problemami ruchowymi, a niektórzy zmuszeni są do korzystania z wózków lub specjalnych podpórek do utrzymywania równowagi. Jednak niezwykle ważne jest, aby każdy z nich jak najdłużej radził sobie samodzielnie lub w jak najmniejszym zakresie był uzależniony od wsparcia innych. Szczególne znaczenie ma to podczas korzystania z pomieszczeń sanitarnych, w których wykonują czynności wymagające intymności. Dlatego należy zadbać o urządzenie tych miejsc w taki sposób, aby zapewnić im komunikację bez barier, z komfortowym dostępem do każdego miejsca oraz poprawić bezpieczeństwo podczas wszystkich czynności.
– Korzystanie z łazienki czy ubikacji wymaga siadania i wstawania, a z tymi ruchami osoby starsze mają często spore problemy – mówi specjalista z firmy Sanipol, która projektuje i wykonuje zabudowy w pomieszczeniach sanitarnych w budynkach publicznych. – Bardzo pomocne są wtedy specjalne uchwyty przymocowane trwale do ścianek. Innym problemem dla seniorów jest utrzymanie równowagi na śliskich powierzchniach, dlatego należy zastosować na podłodze rozwiązania, które pomogą im stanąć pewniej na nogach. Szczególnie ważne są one pod prysznicami.
Prysznic lepszy niż wanna
Urządzając łazienkę często zastanawiamy się, które rozwiązanie wybrać: wannę czy prysznic? W przypadku seniorów raczej nie ma takiego dylematu – natrysk jest rozwiązanie łatwiejszym w użytkowaniu i dużo bezpieczniejszym. Podstawowymi wadami wanny są wysokie ścianki, które utrudniają wchodzenie i wychodzenie oraz kłopoty jakie sprawiają wielu osobom przy siadaniu i wstawaniu.
Najlepiej gdy kabiny prysznicowe nie mają żadnych progów. Umożliwiają to nowoczesne instalacje z odpływem w posadzce. Brak tej bariery pozwala wjeżdżać do środka także osobom na wózkach. Choć seniorzy poruszający się samodzielnie nie mają większych problemów z wchodzeniem do niskiego brodzika, to jednak nawet taki próg zwiększa ryzyko potknięcia się i nieszczęśliwego wypadku. Natomiast wewnątrz takiej kabiny sanitarnej dobrze jest zamontować składane siedzenie lub wstawić odpowiedni taboret, a na podłodze ułożyć matę antypoślizgową. Do ścianki powinien być przymocowany uchwyt ułatwiający wstawanie i utrzymanie równowagi.
Jednak także w łazience wyposażonej w wannę można ułatwić życie seniorom. Od zewnątrz należy przystawić do niej pojedynczy lub podwójny stopień do wchodzenia – może to być lekka, przenośna konstrukcja, nie musi być montowana na stałe. Warto, aby była zaopatrzona równocześnie w poręcz ułatwiającą utrzymanie równowagi. Koniecznie należy do ściany tuż nad wanną przytwierdzić uchwyt, który jest bardzo pomocny podczas wstawania. Jeśli w wannie można brać także prysznic, to na jej dnie należy położyć matę antypoślizgową.
Ułatwienia dla seniorów w toalecie
Urządzenie toalety powinno przewidywać także rozwiązania ułatwiające korzystanie przez seniorów z innych instalacji. Zaleca się zamontowanie dłuższej miski ustępowej – nieco większa konstrukcja ułatwia wstawanie osobom starszym. Jeszcze lepszym udogodnieniem jest zamontowanie obok specjalnych poręczy, na których można się podeprzeć. Należy zwrócić uwagę, aby górna deska klozetowa nie znajdowała się zbyt nisko, bo wtedy siadanie na niej jest utrudnione. Ewentualnie można zastosować specjalne nakładki podwyższające jej położenie.
Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie szerszej umywalki. Ona także nie powinna znajdować się zbyt nisko, a osoby poruszające się na wózkach muszą swobodnie wjeżdżać pod nią z kolanami. Bateria powinna być łatwa w obsłudze – lepiej gdy ma pojedynczy regulator niż dwa pokrętła. Należy zwracać również uwagę, aby podłoga nie była śliska, nawet jeśli rozleje się na niej woda. Na kafelkach można rozłożyć dywaniki z gumowanym spodem lub zastosować specjalne wykładziny antypoślizgowe z przyssawkami.
W budynkach publicznych, z których korzysta więcej osób w podeszłym wieku i problemami ruchowymi np. w domach seniora, zaleca się stawianie kabin sanitarnych z płyt HPL. To bardzo trwały i wytrzymały materiał, do którego łatwo można przymocowywać uchwyty i inne konstrukcje.