Jaka jest przewaga mieszkań z rynku pierwotnego nad mieszkaniami z rynku wtórnego?

rynek pierwotny

Jeżeli planujesz zakup mieszkania pod Szczecinem, warto zdecydować się na wybór lokum z rynku pierwotnego. Choć wiele osób uważa, że rynek wtórny to najlepsze miejsce do poszukiwania wymarzonych czterech kątów, gdyż można w ten sposób nabyć o wiele tańsze mieszkania, to jednak rynek pierwotny ma wiele niekwestionowanych zalet, dzięki którym zyskuje przewagę nad rynkiem wtórnym. Dzisiaj przedstawimy największe korzyści wynikające z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym.

Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego?

Mianem rynku pierwotnego określa się nowe mieszkania, domy bądź lokale usługowe, które nie były wcześniej użytkowane i zostały wybudowane specjalnie z myślą o sprzedaży. Firmy deweloperskie (np. Gryf Development) realizujące takie inwestycje są nazywane inwestorami i to od nich bezpośrednio nabywa się wybraną nieruchomość. 

W odróżnieniu od rynku wtórnego decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, klienci mogą kupić je na różnych etapach budowy. Jeżeli dysponują czasem, mogą podjąć decyzję o zakupie mieszkania, którego budowa nawet się jeszcze nie rozpoczęła. W takiej sytuacji deweloper dostarcza klientom prospekty, plany i wizualizacje inwestycji, dzięki którym klienci mogą wyobrazić sobie, jak będzie ona wyglądała po zakończeniu. Na podstawie tych materiałów można bez problemu wybrać dla siebie mieszkanie, które będzie spełniało wszystkie oczekiwania i zaspakajało potrzeby przyszłych domowników.

Można też kupić mieszkanie w tzw. stanie deweloperskim. Oznacza to, że inwestor zakończył już wszystkie prace budowlane, więc można od razu zaczynać wykańczanie wnętrz. Takie mieszkanie ma już rozprowadzone wszystkie instalacje, wykonane betonowe wylewki na podłogach i położone tynki na ścianach, są w nim również zamontowane grzejniki, parapety (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne), drzwi wejściowe i balustrady na balkonach lub tarasach.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym to nabycie go od poprzedniego użytkownika. Najczęściej sprzedającym jest osoba prywatna, choć zdarza się, że mieszkania mogą być wystawiane na sprzedaż w ramach licytacji komorniczej. Nieruchomości z drugiej ręki są od razu dostępne, wykończone, a ich cena jest zazwyczaj niższa od cen mieszkań z rynku pierwotnego. Zakup takiego mieszkania wiąże się jednak najczęściej z remontem, gdyż nowi właściciele chcą dopasować je do swoich potrzeb i upodobań.

Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Największą zaletą nieruchomości z rynku pierwotnego jest to, iż do ich budowy zastosowano najnowsze rozwiązania technologiczne. Ocieplenie nowo powstających nieruchomości jest najwyższej jakości, a okna są szczelne i wyregulowane, dzięki czemu można zminimalizować opłaty za ogrzewanie. Nowe mieszkania są pozbawione wad, które mogą być zauważalne w lokalach używanych (np. nierówne ściany, zagrzybienie, zacieki, czy awarie instalacji). Nie ma też ryzyka, iż takie mieszkanie będzie miało nieuregulowany stan prawny (np. prawo dożywocia czy ciążącą na nim hipotekę). Kolejną zaletą jest estetyka wykonania takich inwestycji. Deweloperzy przykładają wielką wagę do nienagannej prezencji nowych osiedli i ich najbliższego otoczenia, dlatego wyróżniają się one elegancją i atrakcyjnością wizualną.


Klienci kupujący mieszkania z rynku pierwotnego, dostają do wykończenia precyzyjnie przygotowane lokale, których układ jest optymalnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań współczesnych rodzin. Stan deweloperski zapewnia całkowitą swobodę aranżacyjną. Każdy klient może wykończyć swoje nowe cztery kąty według własnej koncepcji bez potrzeby wykonywania tak czasochłonnych i kosztownych prac jak np.: wyburzanie ścian, skuwanie posadzek, demontaż starej podłogi czy zabudowy kuchennej.


Wielkim atutem nowych mieszkań jest także fakt, iż są one objęte okresem gwarancji i rękojmi, a ich zakup nie jest obarczony dodatkowymi kosztami (takimi jak np. opłata z tytułu pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości i 2% podatek cywilno-prawny, który trzeba uiścić, kupując mieszkanie z rynku wtórnego). Dzięki temu można zaoszczędzić sporą kwotę, którą będzie można przeznaczyć na materiały wykończeniowe lub wyposażenie. Nowe mieszkania to również doskonała inwestycja kapitałowa na przyszłość – można je bez problemu wynająć albo sprzedać, gdyż zapotrzebowanie na tego typu nieruchomości jest coraz większe.