Lokalizacja jako ważne kryterium przy wyborze miejsca na nocleg w górach

nocleg w górach

Noclegi to jeden z najważniejszych elementów wpływających na jakość wypoczynku. Wybierając pokój na kilkudniowy pobyt w górach – oprócz standardu, ceny, ilości łóżek – należy szczególną uwagę zwrócić także na lokalizację hotelu, pensjonatu czy apartamentu i dopasować ją do własnych wymagań. Umiejscowienie bazy, z której wyrusza się na narty lub wędrówki piesze, ma ogromne znaczenie dla komfortu wypoczynku i w dużym stopniu wpływa na ocenę całego pobytu.

Najpopularniejsze polskie kurorty górskie oferują turystom bardzo szeroki wybór bazy noclegowej. Można wybierać od surowo urządzonych miejsc w schroniskach, przez domowe warunki stworzone w apartamentach, po wysoki standard i pełną obsługę w hotelach. Znalezienie pokoju dopasowanego do oczekiwań nie jest wielkim problemem, a jeśli rezerwacji dokona się z odpowiednim wyprzedzeniem, to nawet w tzw. wysokim sezonie bez problemu można zapewnić sobie idealne miejsce.

– Wymagania osób wybierających się w góry są bardzo konkretne i sprecyzowane – mówi specjalista z Apartamenty przy Głównym Deptaku w Wiśle, chętnie odwiedzanego kurortu w Beskidzie Śląskim. – Nasi gości doskonale wiedzą, czego oczekują, a jednym z głównych atutów naszej placówki jest doskonała lokalizacja. Znajdujemy się w samym centrum popularnej miejscowości turystycznej, więc wybierają nas osoby, które oprócz korzystania z atrakcji górskich, chcą także brać udział w wydarzeniach kulturalnych czy chodzić do okolicznych restauracji. Oczywiście przyjezdni szukający samotności i spokoju wybierają bardziej odludne miejscówki.

Dzięki internetowi sprawdzanie zalet lokalizacji miejsc noclegowych jest łatwe i przyjemne. Wystarczy odnaleźć punkt na mapie satelitarnej, odbyć wirtualny spacer lub sprawdzić zdjęcia prezentowane na stronie www placówki. W ten sposób można dowiedzieć się wszystkiego o okolicy i wybrać najbardziej odpowiednią dla planowanej formy wypoczynku. Na co warto zwrócić uwagę, decydując o noclegach w górach?

Turysta pieszy – bliskość szlaków

Wielu miłośników pieszych wycieczek przyjeżdża w góry z konkretnymi planami. Wiedzą, jakie miejsca chcą zobaczyć, jakie szczyty zdobyć, jakie trasy przejść. Nie brakuje wśród nich ambitnych piechurów. Często tacy turyści wybierają jedno miejsce noclegowe i stąd co rano wyruszają w trasę z niewielkim ekwipunkiem, by wieczorem wrócić do swojej bazy. Dla nich najlepszym rozwiązaniem jest wybranie noclegów w pobliży szlaków lub przystanków komunikacji publicznej, dzięki której łatwo dostaną się w wybrane miejsca startowe, a potem bezpiecznie wrócą na noc. Dla takich gości dobrym rozwiązaniem jest znalezienie pokoju w dobrze skomunikowanych miejscowościach górskich, np. w Wiśle w Beskidzie Śląskim, Szklarskiej Porębie w Karkonoszach czy Szczawnicy w Pieninach.

Innych lokalizacji będą poszukiwać natomiast turyści, którzy wybierają się z pełnym ekwipunkiem na długie wyprawy. To osoby, które z reguły szukają terenów odludnych, słabo zamieszkałych, nawet trudno dostępnych. Często po jednym noclegu ruszają następnego dnia w dalszą drogę. Wybierając miejsca do spania unikają większych miejscowości i popularnych kurortów, najwyżej zaglądają do nich na krótko albo nocują w nich sporadycznie. Odpowiada im zwłaszcza klimat ustronnych schronisk górskich, a nawet pola namiotowe.

Narciarze – dojazd na stok

Zimą w kurortach górskich królują narciarze i snowboardziści. Dla nich lokalizacja noclegów ma szczególnie istotne znaczenie i szukają miejsc ściśle odpowiadających oczekiwaniom. Często poszukują wolnych pokoi w hotelach czy pensjonatach położonych w jak najbliższym sąsiedztwie stacji narciarskich i stoków. Zdarzają się takie placówki, gdzie po wyjściu na zewnątrz można od razu przypiąć deski i dojechać na nich do początkowej stacji wyciągu.

Minusem takiej lokalizacji jest ograniczenie do korzystania tylko z jednego stoku, natomiast wielu narciarze lubi próbować swoich sił w zróżnicowanych warunkach. Najlepsze miejscowości narciarskie mogą pochwalić się kilkoma, a nawet kilkunastoma zagospodarowanymi stokami z trasami o różnych stopniach trudności, długościach oraz oferujących niezapomniane widoki. Właściciele stacji narciarskich często łączą siły i oferują jeden karnet na wszystkie trasy do zjazdów. To ogromne ułatwienie dla aktywnych narciarzy i snowboardzistów. Zjazdowcy przemieszczający się między stokami powinni wybrać lokalizację noclegów, która zapewni im łatwe poruszanie się i zmienianie stacji narciarskich. Dobrym miejscem dla nich będą centra kurortów z dobrą komunikacją publiczną lub prywatną.

Bliskość lokali gastronomicznych i lokalnych atrakcji

Nie wszyscy turyści są ambitnymi zdobywcami szczytów czy wielkimi fanami narciarstwa. Wielu przyjeżdża w góry korzystać zarówno z tych atrakcji, jak i odpocząć w pięknym otoczeniu lub oddać się innym urokom. Coraz popularniejsze staje się spędzanie świąt w górach w rodzinnym gronie lub w kręgu najbliższych przyjaciół. Najpopularniejsze kurorty pękają wtedy w szwach. Goście przyjeżdżający na Wigilię, sylwestra czy Wielkanoc bardzo chętnie wybierają sąsiedztwo lokali gastronomicznych w centrach miejscowości. Restauracje przygotowują wtedy specjalne oferty, a w okolicach często organizowane są także dodatkowe atrakcje np. zabawy sylwestrowe na świeżym powietrzu, jarmarki czy występy artystyczne.

Wielu przyjezdnych przyciągają jednak w tym samym czasie najlepsze warunki na stokach czy uroki turystyki pieszej. Ci goście szukają wtedy z reguły podobnych lokalizacji noclegów co grupy sylwestrowe czy świąteczne. Ważną zasadą dla osób, które chcą przyjechać w góry w tych okresach, jest wcześniejsze zamawianie miejsc, czasami nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Znalezienie wolnego pokoju w ostatniej chwili w tzw. wysokim sezonie, jest praktycznie niemożliwe. Dzięki nowoczesnym systemom rezerwacji internetowej, które prowadzą wszystkie placówki – nawet właściciele kwater prywatnych – nie sprawia to na szczęście turystom większych problemów.