Jaki stół do kuchni wybrać, aby pomieszczenie wyglądało przestronnie?

Jaki stół do kuchni

Nie każdy może sobie pozwolić na dużą, przestronną kuchnię lub jadalnię. Niekiedy ma ona niewielkie rozmiary, do których należy dostosować meble. W tych pomieszczeniach oczywiście najważniejszy okazuje się stół. Czy wiesz, że za jego pomocą można sprawić, że kuchnia lub jadalnia będą się prezentowały przestronnie, nawet jeśli takie nie są? W poniższym artykule podpowiadamy, jaki mebel sprawdzi się najlepiej w takich wnętrzach.

Wybierając stół do małych pomieszczeń, zwróć uwagę przede wszystkim na jego rozmiar, a także kształt. Wielkość mebla należy dostosować do potrzeb domowników. Jeśli masz dużą rodzinę, powinieneś zapewnić wszystkim osobom odpowiednią ilość miejsca przy stole. Na jednego człowieka musi przypadać ok. 55-60 cm, aby siedzenie było wygodne. Jeżeli zależy Ci meblu, który pomieści 4 osoby, to jego średnica nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Taka wielkość nie będzie jednak odpowiednia dla większej liczby domowników. Warto wziąć pod uwagę również gości, dlatego dobrym pomysłem okazuje się zakup stołu rozkładanego.

Duże znaczenie ma także kształt stołu wybieranego do kuchni lub jadalni. Pracownik firmy Maximus produkującej meble na zamówienie mówi: W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się stoły prostokątne lub kwadratowe. Nie zajmują one tak dużo miejsca co np. stoły okrągłe. Można je ustawić w rogu kuchni lub jadalni, a w razie potrzeby wystawić na środek. Dzięki temu na co dzień zostanie zaoszczędzone miejsce.

Kolor stołu do małych pomieszczeń

Niektórym osobom może się wydawać, że kolor mebli nie ma żadnego znaczenia. Jeśli jednak zależy Ci na wyborze odpowiedniego stołu do małego pomieszczenia, powinieneś zwrócić uwagę na jego barwę. Okazuje się bowiem, że jasne meble optycznie powiększają pomieszczenia. Drewniane stoły do jadalni świetnie sprawdzają się w kolorach białym, beżowym czy kremowym. Dzięki nim wnętrze wygląda na większe, niż jest w rzeczywistości. Pomieszczenie staje się nie tylko przestronniejsze, ale również jaśniejsze.

Ciekawą propozycję stanowią białe stoły, które w żaden sposób nie przytłaczają kuchni czy jadalni. Świetnie się prezentują w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu, w jakim zostało ono urządzone. Pasują przede wszystkim do nowoczesnych mieszkań i domów, ale odnajdą się również w klasycznych pomieszczeniach. Można je z łatwością zestawić z innymi barwami. Bardzo ładnie komponują się z czarnymi dodatkami. Jeżeli jednak zależy Ci na optycznym powiększeniu wnętrza, powinieneś ostrożnie dobierać ciemne meble czy dekoracje. Stawiaj raczej na jasne meble. Unikaj również bałaganu, który powoduje, że pomieszczenie wygląda na mniejsze.