Jakie punkty widokowe w Karkonoszach warto zobaczyć?

punkty widokowe w Karkonoszach

Karkonosze to jeden z najpiękniejszych rejonów w Polsce. Nie można się więc dziwić, że znajduje się w nim wiele miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. By umożliwić podziwianie okolicy, w Karkonoszach przygotowano wiele punktów widokowych, które są dostępne dla zwiedzających. Dzięki wysokości można bez obaw rozejrzeć się po okolicy i zobaczyć jej wyjątkową panoramę. Jakie punkty widokowe w Karkonoszach zasługują na szczególną uwagę?

Ścieżka w koronach drzew

Koniecznie powinniśmy zacząć od najbardziej imponującego punktu widokowego, czyli ścieżki w koronach drzew. Jest to miejsce wyjątkowe, które robi ogromne wrażenie na wszystkich odwiedzających je osobach. Ścieżka składa się z drewnianego chodnika zawieszonego na pewnej wysokości oraz wieży widokowej o wysokości 32 m. Parking, z którego można wejść na ścieżkę znajduje się w Dolinie Bachledowej. Drugi, odrobinę mniejszy parking jest w Małej Frankowej. Pokonanie ścieżki i trasy widokowej szacuje się na 45 minut, a sam chodnik został zaprojektowany tak, by mogły korzystać z niego także rodziny z dziećmi w wózkach oraz osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Na ścieżce wyznaczono punkty edukacyjne i przystanki sprawnościowe. Dzięki temu zwiedzający z pewnością nie będą się nudzić, nawet jeśli same wyjątkowo piękne widoki im nie wystarczą. Na samym szczycie wieży znajduje się sieć adrenalinowa dedykowana osobom o wyjątkowo mocnych nerwach. Cała trasa ma lekkie nachylenie, co sprawia, że pokonanie jej nie wymaga dużo wysiłku i sprawności. To doskonałe miejsce na spacer dla całej rodziny.

Wieża widokowa na zamku księcia Henryka w Staniszowie

Wieża ta zdecydowanie różni się od ścieżki w koronach drzew, ale warto ją odwiedzić, by rozejrzeć się po okolicy. Wieża znajduje się w ruinach zamku, którego powstanie datowane jest na 1818 – 1841. Zamek wieńczyła 12-metrowa wieża. Być może nie wydaje się to dużą wysokością w porównaniu z innymi punktami widokowymi, ale trzeba pamiętać, że sam zamek wzniesiono na podwyższonym terenie. Z wieży rozpościera się widok na prawie całe pasmo Karkonoszy (od Śnieżki po Śnieżne Kotły) oraz okoliczne miejscowości – Marczyce, Sosnówkę, Podgórzyn i Staniszów. Do zamku prowadzą trzy główne trasy, których przejście zajmuje około pół godziny. 

Złoty widok na Górze Gapa

Punkt widokowy znajduje się na skałce Progi. Administracyjnie znajduje się ona na terenie Jeleniej Góry. Miejsce to nie cieszy się dużą popularnością z racji tego, że nie zostało jeszcze zagospodarowane i nie przygotowano zbyt wielu szlaków prowadzących do samego punktu. Z niego można mieć widok na Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Punkt ten swego czasu był wybierany na plenery malarskie właśnie ze względu na malowniczą okolicę. Szczytowa ambona na Sośniku, czyli najwyższej formie skalnej na Gapie ma 7 metrów. Nie oznacza to jednak, że jest ona nisko, bo w rzeczywistości znajduje się ona aż na wysokości 474 m n.pm. To bardzo dobre miejsce dla osób, które lubią spacerować i poznawać miejsca na uboczu.