Kwiaty do amatorskiej hodowli, które rzeczywiście pięknie pachną

kwiaty do amatorskiej hodowli

Hodowla kwiatów może być bardzo przyjemnym hobby – zwłaszcza w okresie ich kwitnienia. Wielokolorowe kompozycje na ogrodowych rabatach czy w doniczkach na balkonie cieszą oko i sprawiają, że otoczenie staje się znacznie bardziej przyjazne. Ale przecież wygląd to nie wszystko. Jeżeli wybierzesz odpowiednie gatunki kwiatów, dostarczą też niezapomnianych wrażeń olfaktorycznych, czyli… będą pięknie pachnieć. Zobacz, na jakie gatunki się zdecydować.

Dlaczego rośliny pachną?

Zastanawiasz się, od czego zależy to, czy dany gatunek kwiatów pachnie, czy nie? Wszystko zależy od wydzielania przez roślinę odpowiednich substancji chemicznych, a przede wszystkim olejków eterycznych, żywic czy nektaru. Nie bez powodu to kwiaty pachną najintensywniej i najprzyjemniej – zapach ma przyciągnąć do nich zwierzęta (najczęściej owady), które, przenosząc pyłek, będą je zapylać. Jednak niektóre ich gatunki wydzielają bardzo subtelny zapach, a inne – intensywny. Te drugie mogą być bardzo dobrym wyborem do uprawy, ponieważ olejki eteryczne wpływają także pozytywnie na ludzkie zmysły. Sprzyjają relaksowi, dobremu samopoczuciu czy kojeniu nerwów.

Jakie kwiaty do amatorskiej hodowli pięknie pachną?

Zastanawiasz się, jakie pięknie pachnące kwiaty możesz hodować w domowym ogródku, na balkonie czy w doniczkach w domu? Oto kilka przykładów.

Maciejka

To bylina, której zapach najintensywniej unosi się wieczorem, dlatego to dobry wybór np. na balkon czy do ogródka przy domu. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej gleby próchniczej o umiarkowanej wilgotności. Można ją uprawiać zarówno w doniczce, jak i w ziemi – jej nasiona wysiewa się bezpośrednio na rabatę.

Lawenda

Lubi słoneczne i ciepłe stanowiska oraz dobrze przepuszczalne, wapienne i lekko kamieniste gleby. Kwitnie od połowy czerwca do września. Jej nasiona są dostępne m.in. w ofercie Przedsiębiorstwa Nasiennego TORAF. Eksperci podpowiadają, że lawenda może być wykorzystywana także w ziołolecznictwie.

Hiacynt

Wyróżnia się intensywnym zapachem i pięknym kwiatostanem – może być np. biały, fioletowy czy różowy. Cebulki kwiatowe tego gatunku należy sadzić w drugiej połowie września, z zachowaniem ok. 15-20 cm odstępu między nimi. Przy sadzeniu w ogrodzie na zimę trzeba je przykryć korą. Dodatkowe podlewanie jest wymagane w okresie suszy. Hiacynty można również sadzić w doniczce.

Ciekawymi gatunkami z pięknie pachnącymi kwiatami są również hoya, wonna gardenia, oleander czy konwalia. Warto wiec również na nie zwrócić uwagę przy aranżacji ogrodu czy balkonowej kompozycji kwiatowej.