Leczenie stomatologiczne Invisalign krok po kroku

Leczenie stomatologiczne

Leczenie wady zgryzu do tej pory większości osób kojarzyło się z długą i w poważny sposób ograniczającą możliwości pacjenta terapią. Na szczęście obecnie długotrwałe leczenie z zastosowanie stałego aparatu ortodontycznego już nie jest koniecznością. Obecnie coraz częściej stosowane są aparaty Invisalign, czyli niewidoczne, wyjmowane nakładki na zęby. W artykule opisujemy krok po kroku przebieg leczenia z zastosowaniem aparatów Invisalign.

Etap 1. Wywiad z pacjentem

Początkowo leczenie wady zgryzu z zastosowaniem aparatu Invisalign wygląda tak samo jak zwykłe leczenie ortodontyczne. Na początku konieczne jest więc przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego i sprawdzenie, jak skomplikowana jest wada zgryzu i w jaki sposób będzie można ją wyleczyć. W pierwszym etapie leczenia ortodonta dokładnie omawia z pacjentem jego problemy z wadą zgryzu i określa, czy jej leczenie może być przeprowadzone z wykorzystaniem systemu Invisalign. Jeżeli tak, to jeszcze w trakcie pierwszej wizyty ortodonta dokładnie przedstawi plan dalszego leczenia, przedstawi jego koszty oraz odpowie na wszystkie pojawiające się pytania, żeby pomóc podjąć decyzję na temat rozpoczęcia terapii.

Etap 2. Opracowanie indywidualnego planu leczenia

Drugim etapem leczenia wady zgryzu jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań, czyli m.in. zdjęcia RTG szczęki oraz cyfrowego wycisku zębów. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Dentystycznej Viscardi w Tychach:

Wszystkie wykonane badania zostają wykorzystane do stworzenia kompleksowego, cyfrowego obrazu jamy ustnej oraz dokładnego opracowania dalszych działań. Na tym etapie jest także przygotowywana cyfrowa symulacja tego, jakie zmiany w zgryzie będą następowały na każdym etapie leczenia, jak będzie on wyglądał po jego zakończeniu oraz ile czasu będzie potrzebne do tego, żeby osiągnąć idealny efekt końcowy. Z reguły cały proces leczenia z wykorzystaniem aparatów Invisalign trwa około 1 rok.

Etap 3. Stosowania aparatów Invisalign

Na podstawie wykonanych pomiarów i przygotowanego planu leczenia zostaje przygotowany pełen zestaw niewidocznych aparatów na zęby dla pacjenta, czyli nakładek Invisalign. Są one wykonane z przezroczystego, termoplastycznego silikonu, czyli materiału, który jest całkowicie niewidoczny, w jakie ustnej, a dodatkowo nie powoduje podrażnień polików i dziąseł. Dodatkową zaletą nakładek Invisalign jest to, że w trakcie leczenia można w dowolnym momencie je wyjąć z jamy ustnej. Nie powodują więc problemów np. w trakcie higieny jamy ustnej lub spożywania posiłków. Nie trzeba ich też mieć w jamie ustnej w trakcie wystąpień publicznych, dzięki czemu nie będą miały negatywnego wpływu na to, jak się wysławiamy i czy na pewno będziemy dla każdego dobrze zrozumiali.

Wymiana nakładek powinna być przeprowadzana co mniej  więcej 2 tygodnie. Każda zmiana oznacza rozpoczęcie kolejnego etapu leczenia i przybliża pacjenta do osiągnięcia idealnego zgryzu. Żeby efekt udało się osiągnąć w zamierzonym czasie, nakładki powinny być stosowane przez 20-22 godziny dziennie.

Etap 5. Zakończenie leczenia

Po zakończeniu stosowania ostatniej z zestawu nakładki Invisalign można uznać, że zakończyło się cały proces leczenia wady zgryzu.