Leki i suplementy polecane na zapalenie i infekcje dróg moczowych
Zapalenia i infekcje dróg moczowych to bardzo często występujący u pacjentów problem. Ze względu na budowę anatomiczną takie problemy częściej dotykają kobiet niż mężczyzn, u nich jednak także czasami dochodzi do powstania jakichś infekcji. Zapalenia i infekcje dróg moczowych często powstają także u dzieci i niemowlaków oraz u osób starszych. W naszym artykule dokładniej opisujemy najczęstsze przyczyny takich problemów, ich objawy oraz to, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić z zastosowaniem dostępnych w aptekach bez recepty leków i suplementów diety.
Jakie mogą być przyczyny zakażenia dróg moczowych?
Fakt, że zakażenia i różnego typu infekcje dróg moczowych częściej występują u kobiet niż u mężczyzn jest związany z ich budową anatomiczną i z tym że u kobiet cewka moczowa w zasadzie sąsiaduje z odbytem i z ujściem pochwy. Przez to bakteriom dużo łatwiej jest migrować i przedostawać się do pęcherza, prowadząc tym samym do powstawania różnego typu infekcji dróg moczowych. Jest to częsty problem przede wszystkim u kobiet w ciąży oraz u osób starszych. Dodatkowymi elementami, które wpływają na zwiększenie ryzyka występowania infekcji dróg moczowych są częste kontakty seksualne oraz stosowanie antykoncepcji wewnątrz pochwowej, w tym płynów plemnikobójczych. Zwiększone ryzyko zapalenia pęcherza występuje także u cukrzyków.
Objawy infekcji dróg moczowych
Objawy zapalenia lub innych infekcji dróg moczowych mogą mieć różny charakter. Więcej na ich temat opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:
Do najczęściej występujących objawów infekcji dróg moczowych należą swędzenie lub pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz i uczucie nadmiernego parcia na pęcherz lub trudności z oddawaniem moczu. U niektórych pacjentów zapalenie dróg moczowych może być też przyczyną ogólnego pogorszenia zdrowia i powstania gorączki lub stanu podgorączkowego. Z drugiej strony, w niektórych przypadkach infekcje dróg moczowych nie wiążą się z większymi problemami, przebiegają całkowicie bezobjawowo, a po pewnym czasie samoczynni ustają.
Diagnostyka zapalenia i infekcji dróg moczowych polega na wykonaniu badania moczu.
W jaki sposób można sobie poradzić z infekcjami dróg moczowych?
Żeby poradzić siebie z powstałym zapaleniem lub infekcjami trzeba o siebie zadbać. W celu przeciwdziałania powstawaniu takich problemów należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny miejsc intymnych. Dobrym nawykiem jest też spożywanie dużych ilości płynów, co może wpłynąć na wypłukanie z dróg moczowych znajdujących się w nich drobnoustrojów. Jeśli już jednak doszło do powstania infekcji, wtedy niezbędne jest jej pokonanie. Można w tym celu zastosować dostępne w aptekach preparaty i leki bez recepty.
Celem stosowania leków na układ moczowych jest przede wszystkim odbudowa naturalnej bariery ochronnej, jakiej potrzebuje układ moczowy w przypadkach powstania jakichś zakażeń. Takie leki warto jest także stosować już po zakończeniu walki z infekcją. W tym momencie warto jest również sięgnąć po suplementy i probiotyki, które umożliwią nam zapewnienie organizmowi wszystkich brakujących mu witamin i składników mineralnych. Preparaty przeznaczone dla osób po infekcjach dróg moczowych składają się głównie z różnych składników roślinnych. Najczęściej znajdują się w nich sok z pietruszki oraz wyciągi z żurawiny, w których znajduje się wiele przydatnych składników, mających bardzo dobry wpływ na odbudowanie flory bakteryjnej układu moczowego oraz mogących pomóc w przywróceniu kontroli nad oddawaniem moczu.