Jak pozbyć się braków w uzębieniu?

dentysta

W przypadku utraty zęba koniecznie trzeba uzupełnić jego brak. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ortodonta celowo pozbywa się niektórych zębów, bo nie mieszczą się one w szczęce. Uzupełnianie braków jest niezmiernie ważne, ponieważ w przypadku niepodpartych pozostałych zębów czy siły nacisku szczęk inaczej się rozkładają, co powoduje wykrzywianie i ich wypadanie. Jakie są sposoby na zlikwidowanie braków w uzębieniu?

Z jakich powodów traci się zęby?

Utrata zębów najczęściej spowodowana jest latami zaniedbań, kiedy nie leczy się ich na bieżąco. Niekiedy ząb zaczyna boleć, dopiero gdy nastąpiło jego całkowite zniszczenie. Bywa, że jedynym ratunkiem jest wtedy ekstrakcja. Do zaniedbań zalicza się też nieleczone choroby przyzębia, na przykład paradontozę. Mimo że rozpoczęte zbyt późno leczenie polega między innymi na ratowaniu każdego zęba, to niestety nie zawsze się to udaje.

Niekiedy utrata zęba następuje na skutek urazu lub wypadku. W takich przypadkach, o ile ząb nie został zniszczony, jest możliwość ponownego umieszczenia go w zębodole. Trzeba tylko odpowiednio go zabezpieczyć w środowisku wilgotnym i szybko udać się do dobrego gabinetu stomatologicznego.

Najnowocześniejsze sposoby leczenia zębów dostępne są w dobrych gabinetach stomatologicznych, takich jak ARTDENT. W takich miejscach lekarze znajdą radę na każdy problem dotyczący uzębienia.

Jakimi sposobami uzupełnia się braki w uzębieniu?

Uzupełnienia zębowe mogą być czasowe i stałe. Te pierwsze stosuje się w przypadku planowania w przyszłości innego rodzaju zabiegów lub też w sytuacji, gdy przygotowywana jest stała proteza, a ze względów estetycznych nie można funkcjonować bez uzębienia.

Tymczasowe zlikwidowanie widocznych braków polega na zastosowaniu kilku sposobów. Może to być zamocowanie zęba na włóknach szklanych zmieszanych z kompozytem. Włókna zamocowane są wtedy na sąsiednich zębach. Można też użyć mini protezy akrylowej, która umieszczona jest na jednym zębie.

Najczęstsze jednak uzupełnianie braków w uzębieniu przebiega z pomocą zainstalowania mostu, który mocuje się na dwóch filarowych zębach. Jego rozmiar może być różny. Likwiduje brak jednego zęba, jak również duży fragment szczęki. Istotnie jest tylko to, aby istniały zęby, które podejmą rolę filarów.

W przypadku kompletnego braku uzębienia rolę podtrzymującą mosty mogą pełnić implanty zębowe, które również uzupełniają pojedyncze braki w uzębieniu. Tańszą, ale mniej wygodną alternatywą dla implantów jest pełna proteza zębowa.