Metody leczenia zębów mlecznych
Zęby mleczne, tak samo jak stałe, narażone są na próchnicę, która może prowadzić do znacznego zniszczenia mleczaków. Jednak to, że uzębienie małych dzieci wypada, wcale nie oznacza, że nie trzeba leczyć ubytków. Jest to wręcz koniecznością – także z uwagi na utrzymanie prawidłowego zgryzu. Sprawdź, jakie metody leczenia zębów mlecznych są obecnie stosowane w gabinetach stomatologicznych.
Próchnica zębów mlecznych – jak się objawia?
Próchnica zębów mlecznych jest chorobą podstępną. Rozwija się pod szkliwem zęba, dlatego często nie jest widoczna. Sprawy nie ułatwia fakt, iż często nie daje żadnych dolegliwości bólowych. Ból najczęściej pojawia się w momencie zaatakowania miazgi – wtedy jednak zwykle koniecznością jest usunięcie zęba mlecznego.
Jak leczy się zęby mleczne?
Leczenie zębów mlecznych, chociaż kojarzy się z bólem, może być całkowicie bezbolesne. Wszystko zależy od tego, w jakim momencie maluch trafi do gabinetu stomatologicznego. Z tego powodu koniecznością jest systematyczne zgłaszanie się do dentysty, aby np. wykonać przegląd zębów. Jeśli stomatolog stwierdzi próchnicę, wówczas leczenie zębów mlecznych może odbyć się jedną z dostępnych metod.
- Borowanie
Jest to najbardziej popularna metoda zwalczania próchnicy. Polega na dokładnym oczyszczeniu zęba, a następnie wypełnieniu ubytku odpowiednim materiałem. Wiele gabinetów stomatologicznych, np. Przychodnia Stomatologiczna Dental proponuje maluchom kolorowe plomby.
- Laserowe leczenie próchnicy
Istotą laserowego leczenia zębów mlecznych jest napromieniowanie chorobowo zmienionych tkanek. Po dokładnym oczyszczeniu uszkodzonego mleczaka stomatolog zakłada plombę.
- Ozonowanie
To nowoczesna metoda usuwania próchnicy zębów mlecznych. Mleczaka traktuje się ozonem, który rozkłada się do rodników nadtlenkowych wykazujących działanie bakteriobójcze. W ten sposób dochodzi do usunięcia bakterii wywołujących próchnicę.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Ekstrakcja zębów mlecznych to ostateczność. Obecnie dentyści kładą nacisk na leczenie mleczaków, aby nie dopuścić do zainfekowania wyrzynających się zębów stałych oraz aby zachować prawidłowy zgryz.
Warto jednak mieć świadomość, że próchnicy zębów mlecznych można zapobiec. Podstawą jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Koniecznością staje się precyzyjne szczotkowanie zębów mlecznych, dlatego czynność tę powinni wykonywać rodzice – dziecko, nawet kilkuletnie, nie zawsze jest w stanie dokładnie wyczyścić uzębienie.
Należy także regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby skorzystać z zabiegów stomatologii zachowawczej.