Jak sterować klimatyzacją, by zachować w pomieszczeniach zdrowy mikroklimat?

klimatyzacja

Klimatyzacja pozwala na regulację parametrów powietrza w pomieszczeniach, pozytywnie wpływając na panujący mikroklimat. Poza funkcją ustawiania temperatury nowoczesne klimatyzatory umożliwiają także kontrolę nad poziomem wilgotności oraz przepływem powietrza. Wbrew powszechnie panującym opiniom, powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach jest zdrowe i wolne od zanieczyszczeń, a także bakterii, pleśni i alergenów.

Optymalne warunki w pomieszczeniach

Przyjmuje się, że odpowiednią dla człowieka temperaturą jest zakres pomiędzy 23 a 26 stopni Celsjusza. W warunkach skrajnych upałów odczuwamy zmęczenie, a nasza efektywność spada. Wilgotność niższa niż 40% może powodować z kolei dyskomfort wiążący się z przesuszeniem górnych dróg oddechowych, a poziom wilgoci przekraczający 60% sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Rozwiązaniem wielu problemów związanych z jakością powietrza w mieszkaniach jest montaż klimatyzacji, która pozwala na regulację najważniejszych parametrów.

Jak klimatyzacja wpływa na mikroklimat pomieszczeń?

Domowa klimatyzacja pozwala na pełną kontrolę nad właściwościami powietrza w pomieszczeniach. Jak podkreślają specjaliści z firmy DSTechniknowoczesne klimatyzatory posiadają zestawy filtrów, które odpowiedzialne są za usuwanie szkodliwych alergenów, kurzy i pyłu. Z kolei urządzenia wyposażone w systemy jonizacji skutecznie eliminują zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu poprzez wytwarzanie jonów ujemnych.

Odpowiednie warunki termiczno-wilgotnościowe wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważna jest jednak kwestia właściwych ustawień klimatyzatora. Zaleca się, aby temperatura w pomieszczeniach była niższa o maksymalnie 7 stopni w stosunku do panujących na zewnątrz warunków. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na choroby ze strony układu oddechowego.

Czy warto montować klimatyzację?

Klimatyzacja do wnętrz pomieszczeń wprowadza świeże i chłodne powietrze, odprowadzając jednocześnie ciepło i zanieczyszczenia na zewnątrz budynku. Nowoczesne systemy chłodzące pozwalają nie tylko na regulację temperatury pomieszczeń. Umożliwiają także kontrolę nad wilgotnością powietrza. Co więcej, jeśli klimatyzator posiada odpowiednie filtry, może usuwać zanieczyszczenia, a także brzydkie zapachy z wnętrz pomieszczeń. Montaż klimatyzacji jest szczególnie zalecany alergikom oraz rodzicom małych dzieci. Na polepszenie standardów powietrza pozytywnie wpływają systemy jonizujące, które ograniczają rozwój mikroorganizmów, będących przyczyną wielu chorób.