Motocykle, którymi możesz jeździć posiadając prawo jazdy kategorii B

motocykl

Jazda na motocyklu to niezwykłe doświadczenie, które daje poczucie niemal nieograniczonej wolności. Aby jednak doznać tego rodzaju swobody, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Jak się okazuje, niektórymi motocyklami możemy jeździć posiadając prawo jazdy kategorii B!

Prawo jazdy kategorii B – kiedy możemy jeździć motocyklem?

Aby móc jeździć motocyklem, przez wiele lat konieczne było pozyskanie prawa jazdy kategorii A. Zdanie egzaminu nie należy do najprostszych zadań, jednak umożliwia prowadzenie wszystkich pojazdów – nie ma znaczenia ich pojemność i moc.

W 2014 roku zaszły pewne zmiany, które pozwoliły szerszemu gronu kierowców na oddanie się przyjemności z jazdy motocyklem. Wprowadzono wtedy podział motocykli na jednoślady o pojemności silnika do 125cm³ oraz te mającą większą pojemność. 

Na przestrzeni lat motocykle zyskały wielu nowych miłośników. Niezależnie jednak od tego, czy pojazdy te od dawna zajmują specjalne miejsce w naszych sercach, czy stawiamy pierwsze kroki w tej dziedzinie, warto upewnić się, że nasz jednoślad posiada najwyższej jakości wyposażenie! W tym celu sprawdź https://sklep.abcmotoru.com.pl/, którego oferta dopasowuje się do indywidualnych potrzeb każdego klienta!

Motocykle o pojemności silnika do 125 cm³ mogą być przez nas prowadzone, jeśli dysponujemy prawem jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat – musimy jednak spełnić przy tym kilka dodatkowych warunków. Jeśli chodzi o parametry pojazdu, moc jednostki napędowej musi wynosić maksymalnie 11 kW, a stosunek mocy do masy własnej motocyklu nie może przekraczaj 0,1 kW/kg.

Motocykle o pojemności skokowej 125 cm³

Pojazdy charakteryzujące się pojemnością skokową do 125 cm³ oferują standardowe dla motocykli przyrządy, manualną skrzynię biegów oraz typową dla tych jednośladów pozycję siedzenia. To doskonały sprzęt, by oddać się chwilom wolności! Motocykle te mogą stanowić również swego rodzaju pojazd do treningu, zanim zdecydujemy się przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii A i jeździć większymi jednośladami. Dzięki nim możemy trenować pewne zachowania na drodze, przyzwyczajać się do pozycji podczas jazdy i zmiany biegów.

Jeśli chodzi o techniczne parametry, to motocykle o pojemności skokowej do 125 cm³ zużywają niewiele paliwa – spalanie występuje na poziomie 2-3 litrów na 100 kilometrów. Dodatkowo, ich budowa jest prosta, dzięki czemu w łatwy sposób można przeprowadzić wszelkie konieczne naprawy.

Dostępnych jest wiele modeli tych motocykli, dzięki czemu każdy miłośnik jednośladów znajdzie coś wręcz idealnego dla siebie. Co ważne, to pojazdy przystępne cenowo.

Skutery o pojemności skokowej 125 cm³

Skutery to dobre rozwiązanie, jeśli poszukujemy miejskiego środka transportu. To pojazdy proste w obsłudze, posiadające bezstopniowe, automatyczne układy transmisyjne. Ponadto, zbiornik paliwa i silnik znajduje się pod siedzeniem, co umożliwia zajęcie wygodnej pozycji. Skutery posiadają też duży schowek pod siedzeniem!

Motocykle sportowe 125 cm³

Motocykle sportowe oferują wszystko to, czego pragną miłośnicy sportowych wrażeń! Zapewniają one tarczowe, skuteczne hamulce oraz przyczepność do nawierzchni, co wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Dodatkowo, przebieg momentu silnika jest wyjątkowo dynamiczny.

Jeśli chodzi o budowę pojazdu, to umożliwia ona przyjęcie sportowej pozycji za kierownicą. Dodatkowo, sportowe motocykle posiadają owiewki, które zapewniają komfort podczas jazdy. Dużą zaletą jest również ich estetyka – przypominają ścigacze, dzięki czemu jazda sprawia nam więcej radości. 

Motocykle typu enduro i cross 125 cm³

Motocykle typu enduro są przeznaczone do dłuższych tras po drogach publicznych. Cechują się one intuicyjną obsługą, jak i stosunkowo niską ceną. 

Motocykle typu cross są natomiast przeznaczone do sportowej jazdy w terenie, czyli motocrossu. Łączą w sobie niemałą moc z niską wagą, co pozytywnie przekłada się na warunki towarzyszące jeździe. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tego sprzętu – cross cywilizowany, posiadający homologację drogową, kierunkowskazy, światła i elektronikę, oraz cross do jazdy sportowej. Drugi model pozwala na jazdę pełną wrażeń nawet po najtrudniejszych trasach, jednak nie posiada drogowej homologacji czy rozrusznika, kierunkowskazów.

Motocykle szosowo-turystyczne 125 cm³

Motocykle szosowo-turystyczne to rozwiązanie uniwersalne – można je wykorzystać do podróżowania na duże odległości! Ich budowa zapewnia możliwość zajęcia wygodnej pozycji za kierownicą. Te jednoślady cechują się zwiększonym bakiem oraz dużymi owiewkami. To sprzęt idealny na dłuższe wyprawy!