Odzież męska do biegania – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

odzież męska do biegania

Wiadomym jest, że sport to zdrowie, a jedną z najbardziej popularnych aktywności fizycznych jest bieganie. Podczas treningu biegowego angażowane są bowiem duże grupy mięśni, co daje niesamowite efekty. Należy jednak pamiętać, że do każdego ćwiczenia należy się odpowiednio przygotować – jedną z najważniejszych kwestii jest skompletowanie odpowiedniego zestawu odzieży sportowej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubrań dla biegacza.

Z czego powinien składać się zestaw sportowy do biegania?

Podstawą każdego zestawu sportowego jest odpowiednio dobrane obuwie. Buty powinny zapewniać dobrą amortyzację stopy i kostki, a jednocześnie gwarantować dobrą przyczepność, dlatego najlepszą opcją jest wybór modeli, które wyposażone są w antypoślizgową podeszwę – zwłaszcza, jeśli planujesz biegać na bieżni. Równie istotne są spodnie, a najpopularniejszym rodzajem są szorty sportowe męskie, które stanowią jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań podczas biegania. Zapewniają one bowiem maksymalną swobodę ruchów, a co za tym idzie – komfort i wygodę podczas treningu. Warto wybierać bardziej dopasowane fasony, które będą precyzyjnie przylegać do ciała, zapewniając tym samym efektywne odprowadzanie potu z jego powierzchni. Jesienią i zimą najlepiej jest zdecydować się na spodnie dresowe lub legginsy, które zapewnią dobrą termoizolację i zapobiegną tym samym wychłodzeniu ciała. Kolejnym, jednak niemniej ważnym elementem męskiej garderoby do biegania jest koszulka. T-shirt powinien być wykonany z elastycznych tkanin, które umożliwią skórze oddychanie. Warto dodatkowo zwracać uwagę na to, by tkanina charakteryzowała się krótkim czasem schnięcia, co zmniejszy dyskomfort związany z poceniem się podczas treningu. Na chłodniejsze dni z pewnością przyda się bluza sportowa z kapturem, przewiewna kurtka oraz akcesoria, takie jak rękawiczki, komin czy czapka. Istotna jest także bielizna – szczególnie przydatne mogą okazać się skarpety kompresyjne, które poprzez uciskanie mięśni łydek poprawiają krążenie oraz zwiększają ich sprawność podczas treningu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubrań do biegania?

Najważniejszą kwestią, na którą należy zwracać uwagę podczas wyboru odzieży do biegania, jest materiał wykonania. Jak mówi nam ekspert z firmy Deckout, polskiej marki sportowej:

Podczas wyboru odzieży do biegania bardzo istotne jest, aby materiał charakteryzował się niskim stopniem nasiąkliwości – większość tkanin chłonie wilgoć jak gąbka, przez co stają się one siedliskiem wielu bakterii.

Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji odzieży do biegania wyróżnić można m.in. poliamid i poliester. Pozwalają one skórze oddychać, a jednocześnie efektywnie odprowadzają z jej powierzchni nadmiar wody. Ważny jest również dobór odpowiedniego rozmiaru – strój sportowy powinien przylegać do ciała, jednak należy pamiętać, że ubrania nie mogą uciskać. Istotne jest, aby nie miały one także wyczuwalnych szwów, które mogłyby powodować podrażnienia.