Operacja przegrody nosowej, czyli septoplastyka nosa – na czym polega?

operacja przegrody nosowej

Istnieje wiele genetycznych, obecnych już od naszego urodzenia lub kształtowanych w etapie dojrzewania, dotykających nasz organizm drobnych mankamentów, które utrudniają nasze życie. Same w sobie nie stanowią zagrożenia dla życia, lecz mogą być bardzo uciążliwe lub mogą się one nawarstwić, powodując negatywne skutki dla naszego zdrowia. Jedną z tego typu bolączek jest skrzywienie przegrody nosowej. Jakie konsekwencje za sobą niesie, a także, jak wygląda operacja przegrody?

Jakie są przyczyny krzywej przegrody nosowej?

Istnieje wiele czynników wpływających na skrzywienie się przegrody nosowej w naszej czaszce. Jeden z nich został już wymieniony. Dotyczy on naszej genetyki. Krzywa przegroda jest wtedy wadą wrodzoną, z którą człowiek się rodzi. Natomiast bywa też tak, że przegroda może skrzywić się podczas porodu lub tuż po nim. Wynika to z tego, że nos noworodka jest całkowicie spłaszczony. Trzecim powodem jest uraz mechaniczny, którego można się nabawić m.in. podczas uprawiania sportu. 

Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej?

Najbardziej popularnym objawem krzywej przegrody w nosie jest częste uczucie zatkanego nosa. Pozostałe to: infekcje górnych dróg oddechowych (zapalenie ucha, zapalenie gardła lub stany zapalne zatok), chrapanie, ból głowy, gorszy węch, krwawienie z nosa oraz częste zatykanie się uszu. 

Czy należy bać się septoplastyki, czyli operacji przegrody nosowej?

Operacja przegrody nosowej może odbywać na dwa sposoby. Uzależnione jest to od poziomu jej skrzywienia. Jeden ze sposobów polega dokonaniu nacięcia w lewym przedsionku nosa (sposób wenątrznosowy), drugi wykonywany jest endoskopowo. W pierwszym przypadku chodzi o odwarstwienie błony śluzowej od części chrzęstnej. Bywa, że podczas operacji konieczna jest też korekcja chrząstki wewnątrz nosa, albo nawet jej wymiana. Natomiast metoda endoskopowa jest mniej inwazyjna i nie wymaga długiego okresu hospitalizacji.  

Sama operacja trwa około godziny. Po zabiegu wewnątrznosowym może pozostać mała niewidoczna blizna po nacięciu.

Czym grozi długotrwałe funkcjonowanie z krzywą przegrodą nosową?

Poza wymienionymi wyżej objawami krzywej przegrody nosowej można wymienić też kilka poważniejszych skutków tej dolegliwości. Jednym z nich może być bezdech senny, który może wywoływać nagłe wybudzanie się w trakcie snu. Sam bezdech może przyczyniać się do niedotlenienia organizmu, ono z kolei wpływa na ogólne samopoczucie, ponieważ jest częstym powodem nadmiernego zmęczenia i senności.