kontrakty CFD

Rynki finansowe nieustannie się zmieniają. Wraz z rozwojem usług telekomunikacyjnych, a potem Internetu praktycznie wszystkie transakcje stały się dostępne z każdego miejsca na świecie. Instrumenty inwestycyjne również przeszły ewolucję od klasycznych własnościowych papierów wartościowych po bardzo skomplikowane i trudne w obsłudze instrumenty pochodne. Co więcej, transakcje dokonywane obecnie na świecie nie są już tylko domeną regulowanych giełd. Jeśli należysz do grona osób chcących rozpocząć przygodę na nowych rynkach finansowych, być może powinieneś zwrócić uwagę na CFD?

Co to jest CFD?

Kontrakty CFD to instrumenty pochodne, a ich cena opiera się na cenie instrumentu bazowego. W praktyce oznacza to, że każda otwarta transakcja jest w rzeczywistości pewną formą umowy, która jest zawierana pomiędzy inwestorem a brokerem. Zatem cena CFD zależy od ruchów cen określonego składnika aktywów.

Przy pomocy CFD, inwestorzy mogą handlować na różnych typach produktów finansowych bez ich fizycznego posiadania. Do takich produktów zaliczamy m.in.:

  • indeksy, 
  • akcje, 
  • kontrakty terminowe typu futures, itp. 

Nabywając klasyczny kontrakt CFD np. na akcje spółki inwestor nie staje się jednak jej współwłaścicielem. Spekuluje tylko odnośnie przyszłych ruchów cen akcji wybranej spółki. Jeżeli trader kupił kontrakt to wówczas liczy, że jego cena wzrośnie. 

W jakim celu warto kupić kontrakty CFD?

Rachunek maklerski w USA musi opiewać na przynajmniej 10 tysięcy USD. Co więcej trzeba jeszcze znaleźć zagranicznego brokera, który posiada dostęp do amerykańskiej giełdy. Co więcej na giełdzie w Nowym Jorku najmniejsza ilość akcji, którą można nabyć to 100 sztuk. Kontrakty CFD mogą opiewać tylko na jedną akcję. Wielu polskich brokerów posiada w swojej ofercie kontrakty CFD na amerykańskie akcje. Jeśli jesteś zainteresowany, odwiedź stronę Saxo Bank Polska i zacznij inwestować. 

Na rynku kontraktów CFD mamy także do czynienia z tzw. dźwignią finansową wynoszącą maksymalnie 1:100 dla doświadczonych klientów. Narzędzie to umożliwia dokonanie znacznie większej transakcji, niż rzeczywiście posiadany kapitał na rachunku.

Reasumując, rynek forex jest rynkiem walutowym, na którym można dokonywać wszelkich transakcji wymiany walut, w tym także transakcji dokonywanych za pomocą pozagiełdowych kontraktów CFD. Z kolei kontrakty różnic kursowych to instrumenty pozwalające na spekulowanie na rynku walutowym. Dzięki platformom transakcyjnym CFD oferowanym m.in. przez Saxo Bank Polska uzyskujesz dostęp do globalnych rynków, na których można rozpocząć trading wybierając jeden lub kilka spośród długiej listy produktów.