Oznaczenia na stoku – czym różnią się kolory tras zjazdowych?

oznaczenia na stoku

Wybierając się na stok, można znaleźć różne oznaczenia tras zjazdowych. Różnorodność kolorów sprawia jednak, że niektórzy nie są pewni, co one symbolizują. Warto zapoznać się z nimi przed założeniem nart, aby mieć pewność, jaka trasa jest odpowiednia dla danej osoby. Należy je dobierać do indywidualnych umiejętność, aby jazda była jak najbardziej bezpieczna. Czy wiesz, co oznaczają poszczególne kolory tras na stoku? Poniżej wyjaśniamy.

W krajach europejskich można znaleźć taki sam sposób oznaczania tras zjazdowych. Dzięki temu nie ma problemu z ich zapamiętaniem. Wystarczy poznać je raz, aby móc jeździć na nartach w różnych państwach. Dobieranie odpowiednich tras jest bardzo ważne, ponieważ należy wybierać te miejsca, do których jesteśmy odpowiednio przygotowani. Osoby początkujące nie powinny od razu wybierać się na trasy oznaczone kolorem czarnym. Natomiast zaawansowani narciarze mogą się nudzić na niebieskich trasach.

Kolory tras zjazdowych różnią się przede wszystkim poziomem trudności. Najłatwiejsze są miejsca oznaczone na niebiesko, a najtrudniejsze na czarno. Z kolei osoby, które mają już wprawę w jeździe na nartach, ale nie czują się jeszcze pewnie, by wybrać się na najtrudniejszą trasę, mogą spróbować swoich sił w miejscach oznaczonych na czerwono. Trasy różnią się przede wszystkim kątem nachylenia stoku, ale też ukształtowaniem terenu – podpowiada pracownik ośrodka wypoczynkowego Kaniówka Ski Resort.

Co oznaczają poszczególne kolory dla narciarzy?

Jeszcze kilka lat temu w Polsce obowiązywała 4-stopniowa skala trudności na stokach narciarskich. Najłatwiejszy był oznaczony kolorem zielonym, który mówił o średnim nachyleniu do 15 proc. Przeznaczony był głównie dla małych dzieci oraz osób, które dopiero rozpoczynały naukę jazdy na nartach. Na takich stokach nie można było osiągnąć dużej prędkości, dlatego okazywały się idealne do ćwiczenia swoich umiejętności. Obecnie na stokach narciarskich pojawiają się tylko trzy oznaczenia:

  • niebieskie – są to stoki łatwe, ich maksymalne nachylenie wynosi do 10 proc, a długość nie przekracza 10 km. Nie mają nachylenia poprzecznego i w żadnym miejscu nie posiadają trudnych podejść czy zjazdów. Okazują się odpowiednie dla osób początkujących, a także małych dzieci, które uczą się jeździć na nartach,
  • czerwone – oznaczają stoki trudne, których maksymalne nachylenie wynosi do 20 proc, natomiast maksymalna długość do 20 km. Te stoki mają odcinki z trudnymi podejściami oraz zjazdami, ale nie w dużej ilości. Są idealne dla osób, które mają już doświadczenie w jeździe na nartach,
  • czarne – to bardzo trudne stoki, których maksymalne nachylenie wynosi powyżej 20 proc. Są też znacznie dłuższe niż stoki oznaczone na niebiesko czy czerwono. Decydując się na zjazd na nich, należy się spodziewać odcinków z trudnymi podejściami oraz zjazdami. Takie stoki są dobrym wyborem dla osób zaawansowanych, które potrafią dobrze jeździć na nartach.

Przeczytaj także: https://echo24.pl/spodnie-narciarskie-damskie-kluczowy-element-zimowej-garderoby/