Adobe Illustrator CS6 – rozbudowany program graficzny do edycji grafiki wektorowej

program graficzny

Illustrator to najpopularniejszy program do tworzenia oraz edytowania grafiki wektorowej. Aplikacja oferuje bardzo rozbudowany zestaw narzędzi, dzięki czemu sprawdza się nie tylko na użytek amatorów, ale także profesjonalnych grafików i ilustratorów. W niniejszym tekście przyjrzymy się Illustratorowi CS6, czyli ostatniej wersji oprogramowania dostępnej w ramach starej strategii wydawniczej firmy Adobe.

Czym jest Adobe Illustrator CS6?

Illustrator od firmy Adobe to obecnie najpowszechniej wykorzystywany program do grafiki wektorowej, który swoją popularnością wyprzedza takie produkty, jak m.in. Affinity Designer, CorelDRAW czy Sketch. Wersja CS6 została wydana na urządzenia z systemem Windows oraz MacOS 23 kwietnia 2012, stanowiąc tym samym 16. generację tego słynnego oprogramowania. W porównaniu do poprzednich edycji, Illustrator CS6 zawiera wiele nowych funkcji, a także poprawek uciążliwych błędów, które utrudniały pracę kreatywną.

Warto dodać, że Illustrator CS6 jest ostatnią wersją sprzedawaną w oparciu o licencję wieczystą. Wraz z powstaniem platformy Creative Cloud firma Adobe opracowała bowiem nową strategię wydawniczą, która polega na dostarczaniu produktów na podstawie modelu subskrypcyjnego. W praktyce oznacza to, że wszystkie następne edycje programu Illustrator nie są już możliwe do zakupienia na wyłączność – jeżeli chcesz z nich korzystać, to jesteś zobowiązany do ponoszenia comiesięcznych lub corocznych opłat abonamentowych.

Lepsza wydajność i wygoda pracy

Illustrator CS6 z pakietu graficznego Adobe działa szybciej i stabilniej od swoich wszystkich poprzedników. To zasługa nowego systemu zapewniania wydajności Adobe Mercury, który sprawia, że program oferuje natywną obsługę technologii 64-bitowej oraz może korzystać z pamięci RAM większej niż 3 GB. Dzięki temu Illustrator nie ma żadnych problemów z obsługą nawet dużych i złożonych projektów, a przy okazji znacznie lepiej wykorzystuje możliwości poszczególnych podzespołów Twojego komputera, bez względu na to, czy jesteś właścicielem klasycznego peceta czy Maka.

Polepszona operacyjność programu sprawia, że rzadziej będziesz doświadczał frustrujących błędów, jak np. wyjątków braku pamięci dla danej operacji. Co to oznacza w praktyce? Nie będziesz musiał obawiać się, że program nagle przerwie swoją pracę lub nawet całkowicie się wyłączy w czasie rasteryzacji, eksportu czy nawet podstawowej edycji przy obsłudze kilku dużych projektów w tym samym czasie. Illustrator CS6 działa na tyle wydajnie, że pozwoli Ci na realizację praktycznie wszystkich zadań.

O jeszcze lepszy komfort pracy dba również udoskonalony interfejs użytkownika. Nowoczesna oprawa graficzna programu Adobe Illustrator CS6 działa szybko i wydajnie, a przy okazji pozwoli Ci na dowolne konfigurowanie układu poszczególnych narzędzi. Możliwość personalizacji z pewnością usprawni wykonywanie powtarzalnych zadań, poprawiając tym samym Twoją ogólną produktywność w pracy kreatywnej. Twórcy oprogramowania uprościli też wiele opcji, takich jak m.in. edycja nazw warstw czy precyzyjne próbkowanie kolorów za pomocą panelu Kolor.

Do czego przydaje się Adobe Illustrator CS6?

Adobe Illustrator w wersji CS6 to program służący do  tworzenia oraz modyfikowania grafiki wektorowej. Narzędzie przyda się więc do opracowywania niemal dowolnych obiektów graficznych  od ilustracji, przez elementy identyfikacji wizualnej, aż po materiały promocyjne, przeznaczone zarówno do dystrybucji fizycznej, jak i cyfrowej – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Klucz System, autoryzowanego dostawcę kluczy aktywacyjnych do systemów operacyjnych.

Co więcej, projekty utworzone w Illustratorze mogą być przez Ciebie otwarte oraz edytowane we wszystkich programach od firmy Adobe – zarówno tych do edycji zdjęć, jak też montażu wideo, projektowania stron internetowych czy nawet animacji. Szeroki wybór opcji oraz swobodne przechodzenie między kolejnymi fazami projektowania sprawia, że ogranicza Cię właściwie tylko własna wyobraźnia.