Pompy ciepła – czy warto wykorzystać je w domu?

Pompy ciepła

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, jeśli chodzi o zastosowanie ich w domach. Ostatnio to rozwiązanie wybierane jest przez naprawdę wiele osób. Jakie korzyści zapewnia instalacja pompy ciepła? Czy rzeczywiście warto zdecydować się na montaż takiego systemu w domu? Sprawdźmy to!

Jak działa pompa ciepła? 

Pompa ciepła to nic innego, jak system grzewczy, który do wytwarzania ciepła wykorzystuje energię pierwotną, zgromadzoną w środowisku naturalnym. Może pochodzić ona z różnych źródeł, na przykład z wody, gruntu, czy też powietrza. W związku z tym, pompy ciepła, w przeciwieństwie do tego, jak działa choćby ogrzewanie gazowe, do wytworzenia energii nie potrzebują procesu spalania. Otrzymujemy więc ciepło, bez spalin, kurzu, popiołu i żadnego niebezpieczeństwa!

Zasada działania pompy ciepła jest bardzo prosta, a sam jej układ składa się z trzech głównych części. Pierwszą z nich jest system źródła ciepła. To właśnie on pobiera potrzebną energię wprost ze środowiska. Następną częścią jest serce całego układu, czyli pompa ciepła. Jej zadaniem jest przetworzenie tej energii w energię cieplną. Ostatnim elementem jest natomiast system dystrybucji. Jego zadaniem jest przechowanie wytworzonego ciepła oraz rozprowadzenie go do domowej instalacji grzewczej, czyli na przykład do grzejników. 

Pompy ciepła — zalety i wady

Lista plusów montażu pompy ciepła jest naprawdę długa. Przede wszystkim, jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne. W związku z tym, że podobnie jak choćby fotowoltaika, wykorzystuje w swym działaniu naturalne źródła energii, nie ma negatywnego wpływu na środowisko, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne. Oczywiście warto zwrócić też uwagę na efektywność pompy ciepła. Umożliwia ona bowiem ogrzanie całego domu — nawet takiego o dużym metrażu.

Zastosowanie w domu pompy ciepła zapewnia także szereg innych korzyści. Oto najważniejsze zalety tego systemu:

  • niski koszt eksploatacji 
  • łatwy montaż
  • łatwa obsługa i dostępność systemów zupełnie bezobsługowych 
  • całkowite bezpieczeństwo użytkowania
  • zajmuje mało miejsca
  • bardzo długa żywotność. 

Jaką pompę ciepła wybrać? 

Na rynku dostępne różne rodzaje pomp ciepła. Wśród nich znajdziemy warianty o odmiennych parametrach, rozmiarach i właściwościach, a kluczowe jest, by dobrać je odpowiednio do powierzchni, która ma być nimi ogrzana. Dlatego też przy zakupie pompy ciepła najlepiej zdać się na wsparcie ekspertów, którzy na podstawie dokładnej analizy dobiorą odpowiednią pompę ciepła.