Poznaj różnice pomiędzy kredytem a pożyczką online
Większość dorosłych Polaków choć raz w życiu pożyczyło pieniądze. Najczęściej pożyczamy drobne kwoty od rodziny i znajomych, ale część osób potrzebuje nawet kilkudziesięciu tysięcy, a więc musi udać się do instytucji finansowej po pożyczkę. Wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się banki. Ale ponieważ ich wymagania są coraz wyższe, zrobiło się miejsce na rynku dla pożyczek pozabankowych. Czym takie zobowiązania się różnią?
Różnice między kredytem a pożyczką
Tak zwana pożyczka na już, jaką oferują firmy pożyczkowe to po prostu pożyczka gotówkowa na dowolny cel. Jest to najbardziej powszechne zobowiązanie finansowe i regulowane jest przez Kodeks Prawo Cywilne. Z definicji wynika, że jest to zobowiązanie, w ramach którego pożyczkodawca przekazuje na własność środki pieniężne pożyczkobiorcy. Osoba pożyczająca jest zobowiązana do oddania środków w określonym terminie i w wyznaczony sposób. Same pieniądze może jednak wydać na dowolny cel.
Natomiast kredyt bankowy jest innym rodzajem zobowiązania finansowego. Jego celem jest również dostarczenie dodatkowych pieniędzy, ale kredytów mogą udzielać tylko banki. Ponadto pieniądze z kredytu nie przechodzą na własność kredytobiorcy, a są jedynie oddane do jego dyspozycji, a samo zobowiązanie musi mieć konkretny cel, który trzeba podać, zawierając umowę. Przy kredytach bankowych zastosowanie ma Kodeks Prawo Bankowe, który reguluje to zobowiązanie, ale i procedury bankowe.
Co ciekawe zarówno pożyczka od zaraz na dowód, jak i kredyt bankowy muszą spełniać regulacje prawne zawarte w Ustawie o kredycie konsumenckim oraz w tzw. Ustawie antylichwiarskiej. Te ustawy mają zapewnić zarówno osobom pożyczającym, jak i pożyczkodawcą uczciwe warunki zawarcia transakcji.
Jak działa szybka pożyczka?
Sporo osób interesuje szybka pożyczka przez Internet na konto, ponieważ firmy pożyczkowe mają mniej wymagań niż banki. Ale czy naprawdę? W zasadzie banki i firmy pożyczkowe mają różne wymagania, które wynikają z prawa. Jednak są też elementy wspólne. Każdy klient instytucji finansowej musi mieć zdolność i wiarygodność kredytową. Dużo osób rezygnuje z kredytu w banku, ponieważ nie posiada zaświadczenia o dochodach. Są też osoby, które boją się, że przez scoring w BIK, nie dostaną kredytu. I wtedy idą do firmy pożyczkowej.
Warto jednak pamiętać, że nawet pożyczka w 15 minut przez internet bez zaświadczeń nie będzie dana każdemu. Nie da się jednak ukryć, że sporo osób ma większe szanse otrzymać pożyczkę niż kredyt. Dlaczego? Wybierając firmę pożyczkową, warto przeczytać zasady, na jakich udziela pożyczek. A później po prostu na stronie firmy złożyć wniosek przez Internet o wybraną pożyczkę. Do złożenia wniosku nie jest potrzebne zaświadczenie o dochodach, ponieważ w jednej z części samodzielnie wpisujemy wysokość osiąganych zarobków. Takie oświadczenie jest tak samo ważne jak dokument od pracodawcy.
Kolejnym krokiem jest zgoda na sprawdzenie baz. Czy trzeba się bać? Firmy pożyczkowe, tak jak banki obowiązkowo sprawdzają bazy, ale mają dowolność ich wyboru. Ponadto stary wpis o spóźnieniu się ze spłatą zobowiązania nie będzie przyczyną odrzucenia wniosku. Liczy się cała historia kredytowa. Dlatego osoby, które nawet mają już negatywny wpis, nie są od razu odrzucane. Ostatnim krokiem składania wniosku jest weryfikacja danych osobowych. Wystarczy dokonać przelewu z własnego konta na drobną kwotę np. 1 zł na konto firmy pożyczkowej. W ten sposób zweryfikuje ona, kto składa wniosek.
I co dalej? Firma pożyczkowa weryfikuje wniosek i daje odpowiedź. Jeśli jest pozytywna, pieniądze zostaną wypłacone niezwłocznie, a zadaniem klienta będzie je oddać na czas. W bankach sama procedura jest bardziej skomplikowana i trwa dłużej. A ponadto wymaga od nas wyjścia do placówki bankowej. Podczas gdy w firmie pożyczkowej dostępna jest wygodna pożyczka na raty przez internet, czyli bez wychodzenia z domu.
Jak mądrze pożyczać pieniądze?
Banki uważane są za instytucje pewne, z jasnymi zasadami pożyczania i oddawania. Ale firmy pożyczkowe również muszą działać zgodnie z prawem, a my mamy obowiązek przed zawarciem umowy, ją przeczytać. Czasem jednak w ferworze poszukiwania dodatkowych środków, zapominamy o podstawowej kwestii. Czy na pewno potrzebujemy aż tyle pieniędzy? Zarówno banki jak i firmy pożyczkowe, mogą zaoferować wyższą kwotę, niż jest nam potrzebna. Kuszące byłoby przyjąć ofertę i zaszaleć. A co ze spłatą? Im większa kwota, tym tak naprawdę większy problem ze spłatą.
Co się dzieje, gdy nie spłacamy na czas lub w ogóle zaprzestaniemy spłacać zobowiązanie? Najpierw zostaną doliczone karne odsetki oraz inne koszty np. za monity. Później sprawa trafi do działu windykacji, który ma za zadanie dowiedzieć się, dlaczego nie spłacamy zobowiązania i czy mamy zamiar to zrobić. Zatwardziałych dłużników ściga jednak komornik. Zarówno firmy pożyczkowe, jak i banki mogą podać sprawę do sądu i uzyskać wyrok, na mocy którego do pracy rusza komornik.
Dlatego biorąc pożyczki przez Internet albo kredyt przez internet na konto, trzeba się zastanowić, czy damy radę je spłacić. A jeśli wahamy się, wybrać mniejszą kwotę, która nam będzie potrzebna, ale nie obciąży tak bardzo naszego budżetu.