Regeneracja pomp hydraulicznych – czy to się opłaca?
Pompy hydrauliczne to drogie urządzenia, które mogą pracować przez kilka lat bez konserwacji. Nasuwa się więc pytanie: dlaczego należy regenerować, a nie po prostu kupić nową pompę? Jeśli chcemy utrzymać swój sprzęt hydrauliczny w dobrym stanie i zapobiec dalszym uszkodzeniom, proponujemy rozważyć możliwość regeneracji pomp hydraulicznych. Wszystko po to, abyśmy mogli zaoszczędzić pieniądze i zapewnić sobie zwiększoną produktywność. Pompy regenerowane posiadają wszystkie oznaki sprawności takie jak ciśnienie, prędkość i moc – działają tak samo dobrze jak nowe!
Regeneracja pomp hydraulicznych polega na rozebraniu ich na najmniejsze elementy, dokładnym oczyszczeniu z brudu i usunięciu wszelkich śladów zużycia. Następnie elementy te poddawane są indywidualnej obróbce przy użyciu specjalnych narzędzi a następnie ich montaż w pompie.
Czy samodzielna naprawa pompy hydraulicznej to dobry pomysł?
Lepiej jest, gdy pompa jest naprawiana przez profesjonalistę, który wie, jak ją prawidłowo sprawdzić.
Wszelkie naprawy, które nie są wykonane prawidłowo, mogą spowodować przedwczesną awarię pompy, nawet jeśli nie ma widocznych oznak usterki.
Uszkodzona pompa hydrauliczna – jakie są korzyści z regeneracji pompy hydraulicznej?
Regeneracja uszkodzonej pompy hydraulicznej jest skutecznym rozwiązaniem dla wielu przyczyn uszkodzeń. Uszkodzone pompy mogą prowadzić do obniżenia ciśnienia w układzie i przerwania produkcji, ale regeneracja urządzenia przywróci je do stanu pierwotnego lub lepszego.
Proces regeneracji eliminuje tarcie, usuwa pozostałości ze zużytych powierzchni, dzięki czemu pompy działają jak nowe. W niektórych przypadkach elementy metalowe są wymieniane na zupełnie nowe.
Oprócz zapewnienia stabilności działania, regeneracja poprawia wydajność urządzeń, wydłuża żywotność pomp i zwiększa produktywność. Redukuje również czas przestojów spowodowanych awarią urządzeń na liniach produkcyjnych, które pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Regeneracja pompy hydraulicznej – skąd mamy wiedzieć, że pompa wymaga regeneracji?
Upewnienie się, że pompa pracuje w optymalnych warunkach jest ważne, aby przedłużyć jej żywotność. Zacznijmy od sprawdzenia wycieków, zużycia łożysk, uszczelek i wirników. Aby określić, czy pompa wymaga regeneracji lub wymiany, można sprawdzić spadki ciśnienia przy dużych prędkościach przepływu, upewnić się, że ssanie jest wystarczające i nie ma wycieków powietrza przed uruchomieniem pompy (ale należy używać tylko sprężonego powietrza), sprawdzić wszystkie węże i ich złącza/połączenia oraz upewnić się, że pompa nie jest przegrzana lub nie pracuje zbyt gorąca.
Sprawdzenie koloru oleju w układzie hydraulicznym może doprowadzić do wykrycia korozji w elementach ukrytych przed wzrokiem, takich jak tłoki i wały, uszkodzone uszczelki lub erozja powierzchni wewnątrz zaworów ssących lub pomp pod obciążeniem. Regulacja układów, które pracują nieprzerwanie przez dłuższy okres czasu, może również ujawnić uszkodzenia wymagające naprawy.
Kolor oleju w układzie hydraulicznym jest dobrym wskaźnikiem stanu elementów w nim się znajdujących. Może on ujawnić korozję spowodowaną przez wodę, zużyte powierzchnie metalowe lub nawet zanieczyszczenia wprowadzone do układu z czasem. Jeśli zauważymy nieprawidłowości w kolorze oleju, skontaktujmy się natychmiast z serwisem, aby fachowcy mogli zaproponować działania zaradcze, które należy podjąć, zanim dojdzie do poważnych uszkodzeń.
Mobilny serwis hydrauliki siłowej
Mobilny serwis hydrauliki jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Ponadto, mobilni pracownicy serwisu są w stanie wykonać regenerację pomp hydraulicznych na miejscu, co oznacza mniej przestojów dla właścicieli firm i możliwość szybszej realizacji projektów.
Regeneracja dodaje wartości do sprzętu, który został już zakupiony. Oznacza to, że możliwe jest przedłużenie żywotności sprzętu, który mógł już osiągnąć kres swojej użyteczności.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/