Rola i znaczenie rozdzielaczy hydraulicznych

rozdzielacz hydrauliczny

Rozdzielacze hydrauliczne są ważnymi elementami instalacji hydraulicznych oraz układów pompowych. Są wykorzystywane w wielu branżach, głównie w przemyśle. Są one zaworami, które umożliwiają sterowanie kierunkiem ruchu cieczy w danym układzie. Przede wszystkim mają one za zadanie odciążać pompę, gdy następuje przerwa technologiczna w pracy systemu. Sprawdź, jaką rolę pełnią dokładniej i jakie jest ich znaczenie.

Czym są i jak działają rozdzielacze?

Rozdzielacz to zawór, który ma za zadanie sterować kierunkiem ruchu cieczy, jaka znajduje się w danym układzie. Na ogół jest montowany między elementem zasilającym a odbiornikiem, a więc np. między pompą i silnikiem. Do ich połączenia stosuje się przewody hydrauliczne i podzespoły złączne.

Rozdzielacze hydrauliczne funkcjonują w oparciu o zasady pracy sterownika, który ma za zadanie aktywowanie oraz zatrzymywanie ruchu cieczy w układzie. Wraz z cylindrami hydraulicznymi, silnikami i zasilaczami, przesądzają o poprawnym działaniu całego układu.

Gdy w danym momencie następuje nagłe zatrzymanie przepływu w układzie, rozdzielacz chroni pompę przed niekorzystnym przeciążeniem. Jak wskazują specjaliści z firmy SIŁOVEX s.c., umożliwia on również sterowanie lokalizacją pompy w układzie, uruchamianie oraz zatrzymywanie silnika bądź siłownika pneumatycznego.

Współcześnie najpopularniejsze są rozdzielacze:

  • Suwakowe – pracę wykonuje suwak poruszający się wewnątrz cylindra. Jego pozycja ma wpływ na regulację przepływu cieczy w urządzeniu,
  • gniazdowe – ruch cieczy roboczej jest regulowany przez specjalną kulkę (zawór), który jest połączony ze sprężynami,
  • iskrobezpieczne – są idealne do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem.
    W ich wnętrzu znajdują się tłoki wykonujące ruch, gdy na cewce pojawia się napięcie.

W przypadku większości maszyn rozdzielacz przekierowuje ciecz roboczą (np. olej hydrauliczny), do wybranego miejsca w układzie – np. siłownika lub silnika hydraulicznego. Następnie ciecz ta zostaje wyprowadzona do konkretnego zbiornika.

Zastosowanie rozdzielaczy

Rozdzielacze hydrauliczne stosuje się przede wszystkim w maszynach przemysłowych, rolniczych i górniczych. Dzięki nim możliwa jest praca wózków widłowych, ładowaczy, pras, ładowaczy i wielu innych urządzeń. Znajdują zastosowanie w górnictwie podziemnym oraz strefach zagrożonych szczególnie narażonych na wybuch.

Konstrukcja rozdzielcza pozwala na prace w trudnych warunkach, np. w podziemnych wyrobiskach oraz w bliskim sąsiedztwie łatwopalnych substancji (pary, gazu, mgły).