Serwer VPS – co warto o nim wiedzieć?

serwer VPS

Dobrej klasy hosting to podstawa, gdy zależy nam na bezproblemowym działaniu strony internetowej, a szczególnie, gdy to witryna komercyjna, której zadaniem jest zarabianie pieniędzy. Do takiego projektu warto wziąć pod uwagę serwer VPS.

Nic tak nie denerwuje użytkowników, jak długie otwieranie się stron internetowych lub częste awarie serwisów. W przypadku sklepów internetowych to często przekłada się na konkretne straty finansowe. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy zadbać o bardzo dobry hosting. Na pewno nie warto na tym oszczędzać. Optymalnym rozwiązaniem jest często wybór serwera VPS. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest serwer VPS?

Na początek należy wyjaśnić, czym w ogóle jest serwer VPS. Ten skrót oznacza Virtual Private Server, czyli prywatny serwer wirtualny. To rozwiązanie, które swoją funkcjonalnością zbliżone jest do serwera dedykowanego, chociaż oczywiście nie można utożsamiać tych dwóch serwerów. W przypadku VPS fizyczny serwer jest dzielony na kilka mniejszych i wirtualnych, które dostępne są w abonamencie. Co prawda dzielimy się tutaj zasobami serwera z innymi użytkownikami, ale wirtualne maszyny są od siebie odizolowane. 

Możliwości serwera VPS

Wybór serwera VPS jest dobrym rozwiązaniem właśnie ze względu na możliwości, jakie zapewnia taki serwer. Warto wspomnieć o najważniejszych korzyściach. Pierwsza z nich to wirtualizacja KVM dająca pełny dostęp do konta root. W tej wirtualizacji otrzymujemy zasoby gwarantowane. Nie trzeba się martwić, że zostaną ograniczone w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem przez innych użytkowników. Do tego łatwo zwiększyć takie zasoby, gdy będzie potrzeba (skalowalność). Można zainstalować własne oprogramowanie w przypadku serwera VPS i dostajemy możliwość szerokiej konfiguracji. Nie ma żadnych ograniczeń dla aplikacji czy skryptów.

Wybór serwera VPS – na co zwrócić uwagę?

Korzyści z serwera VPS są naprawdę olbrzymie. W jaki sposób wybrać jednak taki serwer? Przede wszystkim warto skorzystać z oferty znanej i wiarygodnej firmy hostingowej. W przypadku serwera VPS mamy możliwość dostosowania go do naszych konkretnych potrzeb i wymagań. Najlepiej dobrać parametry tak, żeby wykorzystywać zasoby serwera w pełni. Jednym z ważniejszych parametrów jest pamięć RAM zapewniająca szybkie wykonywanie operacji. Im RAM jest większa, tym lepiej. Istotna jest również szybkość procesora, liczba jego rdzeni i wielkość dysku twardego.

Serwer VPS to rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. VPS to możliwość zapewnienia projektowi stabilnego hostingu i dostosowania go do własnych potrzeb.