Jakie studia wybrać, aby dobrze zarabiać? Nietypowe propozycje kierunków

studia

O tym, że studia mogą pomóc w znalezieniu dobrze płatnej pracy, nie trzeba przekonywać nikogo. Oczywiście nie w każdym zawodzie liczy się wykształcenie, czasem kluczowe znaczenie ma talent, kreatywność oraz inne unikalne cechy, którymi wyróżniają się niektóre osoby niezależnie od stopnia wykształcenia. Nie mniej ukończenie studiów nie stanowi żadnej przeszkody w obraniu własnej ścieżki kariery, a w większości przypadków bardzo pomaga. Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów? Jakie nietypowe kierunki oferują uczelnie?

Jakie kierunki studiów zapewniają zatrudnienie?

Bardzo wiele zależy od tego, jak osoba idąca na studia wyobraża sobie swoją przyszłość. Jeśli marzy o tym, aby pracować w wolnym zawodzie, który nie będzie wymagał spędzania ośmiu godzin dziennie w pracy, a przy tym jego zajęcie będzie związane z jego pasją i pozwoli rozwijać talenty, to najlepszym rozwiązaniem będą kierunki artystyczne. Cenione uczelnie wyższe artystyczne omawia poradnik na tekstowy.net, warto zapoznać się z ich ofertą.

Dla osób, które cenią sobie stabilne i pewne zatrudnienie, z ciekawymi propozycjami wychodzą natomiast politechniki i uniwersytety. Według różnego rodzaju badań niektóre kierunki studiów zapewniają 100% pewność znalezienia zatrudnienia, po ich ukończeniu. Do kierunków mających wyjątkowo duże „wzięcie” należą obecnie m.in.:

– informatyka,

– automatyka i robotyka,

– inżynieria biomedyczna,

– energetyka i chemia jądrowa,

– finanse i rachunkowość,

– stosunki międzynarodowe.

Oczekiwania finansowe absolwentów a realia

Wśród studentów i absolwentów różnych kierunków prowadzone są również badania dotyczące ich oczekiwań finansowych w związku z pracą w zawodzie bezpośrednio związanym z ich wykształceniem. Okazuje się, że zdecydowana większość ankietowanych jest w stanie zadowolić się na początku swojej drogi zawodowej zarobkami w granicach 3000 zł netto miesięcznie. Jak ma się to do sytuacji panującej obecnie na rynku pracy? Wśród najlepiej opłacanych kierunków studiów, biorąc pod uwagę oferty dla osób z doświadczeniem poniżej 3 lat, znajdują się: informatyka, elektronika komunikacyjna, automatyka i robotyka, lotnictwo i kosmonautyka, farmacja, zarządzanie i marketing. Jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń dla absolwentów tych kierunków, to znajdują się one w przedziale 4500 zł – 5700 zł brutto.

Nietypowe kierunki studiów

Czy aby dobrze zarabiać, trzeba wybrać koniecznie któryś z wymienionych wyżej kierunków studiów? To, że na rynku pracy jest zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów, wcale nie oznacza, że nie można znaleźć swojej własnej niszy i zająć się czymś zupełnie innym. Wśród kierunków, które mogą budzić zdziwienie, ale jednocześnie ciekawość, znaleźliśmy takie, jak:

– studia miejskie,

– zielarstwo i terapie roślinne,

– zarządzanie parafią i instytucjami kościelnymi,

– ochrona odgromowa i przepięciowa,

– doradztwo filozoficzne.

Niektóre z tych kierunków to studia podyplomowe, jednak trzeba przyznać, że są bardzo nietypowe.