Sklejka wodoodporna – co to za materiał?

Sklejka wodoodporna

Sklejka to popularny materiał kompozytowy, wykonany z kilku krzyżujących się warstw drewna. Ten sposób wykonania przekłada się na bardzo cenne właściwości gotowej płyty, prócz tego może być ona dodatkowo wodoodporna. Do czego taką sklejkę da się wykorzystać?

Jak powstaje sklejka?

Sklejka zalicza się do najmocniejszych produktów drewnopochodnych. Produkuje się ją z cienkich arkuszy drewna – każdą warstwę układa się po innym kątem, a liczba arkuszy najczęściej jest nieparzysta. Sklejki wykonuje się głównie z drewna drzew liściastych jak brzoza, buk czy olcha, ale popularne są również sklejki sosnowe. Zewnętrzne warstwy sklejki często są zrobione z innego gatunku drewna.

Gotowa sklejka jest lekka, ale bardzo wytrzymała i bezproblemowa w obróbce. Może być wykorzystywana na zewnątrz, wtedy jednak istotny jest sposób jej wykończenia – najlepsza będzie sklejka wodoodporna, z dodatkowym zabezpieczeniem przed szkodnikami. Sklejki służą do produkcji mebli i opakowań, można nimi wykańczać ściany, wodoodporne sklejki znajdują zastosowanie także w budownictwie. Do niedawna powszechnie stosowanym materiałem była także sklejka lotnicza, specjalnie wzmocniona, niezwykle wytrzymała i wykonana z najwyższą precyzją – obecnie w lotnictwie korzysta się z nowoczesnych materiałów kompozytowych, a sklejka przydaje się co najwyżej w modelarstwie oraz szybownictwie.

Czym wyróżnia się sklejka wodoodporna?

Sklejka wodoodporna, dostępna na Siekierki.com.pl, jest robiona z drewna drzew liściastych albo iglastych. Jest ona bardzo wytrzymała na różnego rodzaju obciążenia i można ją dowolnie kształtować. Poszczególne jej warstwy zostały sklejone klejem wodoodpornym, do tego jeszcze sklejka ma warstwę ochronną, dzięki czemu nie niszczy się pod wpływem wilgoci oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Sklejka wodoodporna to praktyczny materiał konstrukcyjny. Na jej powierzchnię można też nakleić folię z odciśniętym wzorem siatki, co poprawi jej przyczepność oraz nada właściwości antypoślizgowe. Wzmocniona sklejka wodoodporna jest odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, dlatego świetnie się sprawdzi jako podłoga w rusztowaniach, podestach, na naczepach albo scenach. Wodoodporne sklejki wykorzystuje się także do robienia szalunków – pokryte filmem fenolowym sklejki można wielokrotnie wykorzystywać.