Sklep – kasa – doradzanie klientowi

praca sklep

Minęły już czasy, kiedy kasjerki w popularnych sieciach marketów zarabiały śmiesznie mało. W wielu miejscach otrzymują lepsze pieniądze niż absolwenci niektórych kierunków studiów. Ponadto wielkie sieci pozwalają najbardziej zdolnym w zarządzaniu zespołem i materiałami zostać kierownikami sklepów i piąć się w drabinie awansu. Sprzedaż jednak nie ogranicza się tylko do tego typu miejsc. Jak może wyglądać praca za ladą? Nie ma tu dużych różnic czy to krajowe podwórko, czy praca Austria.

Klasyka – czyli mały sklep osiedlowy

Tu nic nie trzeba tłumaczyć – czy to sklep warzywny, czy z małego dyskontu. Tu i tu przychodzi się po najpilniejsze zakupy. Pracy potrafi być sporo, jednak co ważne, ludzie lepiej się znają. Nie jesteśmy tak anonimowi, jak w supermarketach i czasem ludzie kupują produkty, dlatego że obsługa jest miła (nie ze względu na cenę).

Jeśli już wspomnieliśmy o supermarketach – tutaj równie ważne co kasy (coraz częściej określona liczba kas jest bezobsługowa – sprawdza się to raczej przy mniejszych zakupach) jest zaplecze. Dużą częścią pracy jest przyjmowanie i układanie towarów. Podobnie sprawa ma się m.in. z drogeriami.

A co mi Pan/Pani doradzi?

Innego typu pracą są sklepy, gdzie dużą rolę pełni wsparcie klienta. Za przykład niech posłużą punkty jubilerskie oraz sklepy obuwnicze. Rolą obsługi jest dopytanie o preferencje, doradzenie wyboru rozmiaru i przez to zachęcenie do zakupu. Skoro mowa o pierścionkach – część mężczyzn naprawdę ma kłopot z wybraniem modelu. Fachowa pomoc może ich zachęcić do kupna.

Sklepy z usługą

Są punkty, które jednocześnie sprzedają produkty i usługi. Do części z nich potrzeba odpowiednich kursów. Ciekawym przykładem jest tutaj zakład okulistyczny. Do pomiaru wad wzroku nie trzeba koniecznie (choć bywa to w niektórych przypadkach zalecane) lekarza okulisty. Obecnie prawie w każdym punkcie, któryś z pracowników jest równocześnie optometrystą. Taki pakiet usług przyciąga wielu klientów. Wiedzą, że w jednym miejscu mogą zarówno zmierzyć wadę wzroku, jak i kupić okulary.

Innym przykładem są punkty sprzedaży etui i telefonów. Bardzo przydatnym dodatkiem są szkła hartowane przyklejane na ekran. Klient najczęściej wykupuje je z usługą naklejenia. Musi być ono wykonane poprawnie, by efekt był trwały.

Stoiska

Sprzedawcy są także obecni na stoiskach, które w pewnych miejscach pojawiają się cyklicznie – praca Kraków. Jarmarki, imprezy… to wszystko przyciąga mrowie ludzi, którzy są skłonni kupić dobre jakościowo produkty. Oprócz stoisk warto także wspomnieć o sprzedaży bezpośredniej – nieco trudniejszej, choć jest ona wypierana obecnie przez handel internetowy.