Soczewki miesięczne czy dwutygodniowe – które lepsze?

soczewki

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet – począwszy od tego, że nie wpływają na nasz wygląd, po fakt, że nie przeszkadzają podczas uprawiania sportu i nie ograniczają pola widzenia. Jednak wybór odpowiednich soczewek nie zawsze jest zadaniem prostym – przede wszystkim dlatego, że na rynku można obecnie znaleźć modele dzienne, dwutygodniowe i miesięczne. Dzisiaj przyjrzymy się dwóm ostatnim modelom i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakie soczewki wybrać.

Jakie soczewki wybrać – dwutygodniowe czy miesięczne?

Zanim opowiemy o tym, jakie zalety i wady mają soczewki dwutygodniowe, zastanówmy się, dlaczego w ogóle na rynku jest dostępnych kilka opcji. Odpowiedź jest jednak bardziej oczywista, niż mogłoby się wydawać. Po prostu wiele osób soczewek używa w różnych okolicznościach – nie wszyscy zakładają je na co dzień, część ludzi zamienia okulary na soczewki na urlopie czy podczas służbowych wyjazdów, a jeszcze inni – wyłącznie na trening, randkę czy spotkanie z przyjaciółmi.

Soczewki dwutygodniowe – zalety i wady

Soczewki kontaktowe dwutygodniowe są pomyślane o osobach, które na co dzień noszą okulary, a z soczewek korzystają okazjonalnie, ale w dłuższym wymiarze czasowym. Takie modele są najczęściej pakowane w opakowania jednosztukowe lub zawierające sześć sztuk.

Opakowanie jednosztukowe jest oczywiście tańsze niż opakowanie z soczewkami miesięcznymi, ale w perspektywie miesiąca koszty będą wyższe. Z tego powodu warianty dwutygodniowe polecane są przede wszystkim osobom, które dopiero zaczynają nosić soczewki i chciałyby przez kilkanaście dni przetestować, czy są one dla nich odpowiednie, oraz tym, którzy z soczewek korzystają na przykład na wyjeździe wakacyjnym.

W dłuższej perspektywie soczewki dwutygodniowe są mniej opłacalne niż miesięczne, lecz z drugiej strony – w przypadku zgubienia lub zniszczenia soczewki ponosimy mniejszą stratę niż w przypadku zniszczenia wariantu miesięcznego.

Soczewki miesięczne – zalety i wady

Jakie zalety i wady mają te produkty? Zacznijmy od tego, że soczewki kontaktowe miesięczne są znacznie łatwiej dostępne niż dwutygodniówki. Sprawdź oferty drogerii internetowych i sklepów optycznych online, takich jak polskioptyk.pl – kupisz je praktycznie wszędzie.

Modele te są też znacznie bardziej opłacalne w przypadku osób, które na co dzień korzystają z soczewek. Z drugiej strony, warto mieć świadomość tego, że im dłużej noszone są te same szkła, tym większe jest ryzyko zabrudzenia. Dlatego jeżeli atrakcyjna cena nie gra aż tak dużej roli, w dłuższej perspektywie soczewki dwutygodniowe również mogą być dobrym wyborem.

Co wybrać?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na soczewki miesięczne, czy dwutygodniowe, pamiętaj, że ostateczna decyzja powinna być skonsultowana ze specjalistą. Miej również świadomość tego – zwłaszcza jeśli dopiero przestawiasz się z okularów na szkła – że dostępne są również soczewki dzienne, dzięki którym łatwiej może być przystosować wzrok do szkieł.